İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Alan Adı Yönetimi
  3. Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Domain yani bir diğer adı ile Alan Adı kişinin şahsına ait olan bir adrestir.Domain yalnızca bir kere oluşturulur ve kaydı düşene kadar aynı domaini hiç kimse satın alamaz.

Domain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Domain yani bir diğer adı ile Alan Adı kişinin şahsına ait olan bir adrestir. Bu adres internet ortamı üzerinde bir DNS yani Alan Adı Sunucusu üzerinde bulunan ve eşsiz bir şekilde oluşturulabilir. Aynı domain yalnızca bir kere oluşturulur ve kaydı düşene kadar aynı domaini hiç kimse satın alamaz veya oluşturamaz. Domain bir web sitesinin okunabilir olarak ayarlanarak arka taraftaki IP adresine bağlanmanızı sağlar. Buda sitelere erişimlerde karmaşık sayıları ortadan kaldırarak daha bilinir ve okunur bir hale getirir.

Bir web sitesi oluştururken aldığınız hosting hizmeti bir IP adresi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu sayede dünyanın her tarafından internet olan her noktadan sitenize erişim sağlayabiliyorsunuz. Tam olarak bu noktada IP adresleri akılda kalıcı olmuyor. Bu yüzden domain yani alan adları bu konuda daha etkili ve yararlı bir hal alıyor. Örnek verecek olursak Türklerin kurduğu yabancı dil ve yabancı bir ülkeye hitap eden bir siteye sahipsiniz. Çevrenizdeki insanlar sizin sitenizi attığınız adres sayesinde görerek giriş gerçekleştirebiliyor. Fakat doğru hedefe ulaşmak için bir alan adı edinmek zorunda kalıyorsunuz. Bu sayede yabancı bir kullanıcı girdiği zaman daha akılda kalıcı bir URL yapısı ile karşılaşıyor.

IP adresleride, domainler gibi benzersiz varlıklardır. Eğer aklınızda bir site açma fikri bulunuyorsa bir çok farklı hosting firması üzerinden aklınızdaki alan adını kontrol etmenizde fayda görebilirsiniz. Daha önce alınan bir alan adı ise yeni bir alan adı bulmak zorunda kalacaksınızdır. Domainlerinde kendi içerisinde ayrıldığı çeşitler bulunmaktadır. Fakat bunlardan önce üst düzey dediğimiz (TLD) domainlere değinmekte fayda var. Üst düzey alan adları, alan adlarının en üst noktasıdır. Sürekli arama motorlarında veya sitelerde gezinirken gördüğümüz .com, .net, .org gibi olan ve bunun gibi yaygınca bilinen alan adları üst düzey domain olarak adlandırılır. Genelde bu uzantılar sitenin içeriğine göre seçilmektedir. Mantıklı olan seçim yoluda bu şekildedir. Örnek olarak ülkemizde kullanılmakta olan .com.tr uzantısı yalnızca şahıs isimleri ve şirket isimleri için kullanılabilmektedir. Diğer bir örnek ise .gov.tr uzantılı bir domainle karşılaştığınızda bu sitenin devlete ait olduğunu anlayabiliriz.

Domain çeşitlerinde farklı bir yapıya sahip olan Alt Alan Adları aynı hosting içinde kullanılabilmektedir. Yer sağlayıcı firmanızın müsade ettiği kadar alt alan adı oluşturabilirsiniz. Sitenizin alan adı orneksite.com ise blog.orneksite.com gibi bir domain açabilirsiniz. Aslında size sağlanan bir klasörü ayrı bir sayfaymış gibi gösterme imkanı sunmaktadır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap