İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Trendlerdeki Yazı

İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Arama motorlarının siteyi belirli zamanlarda ziyaret eden botları vardır, bunu site tamamını “okuyarak” hangi sayfalarda hangi sözcükleri kullandığınızı tespit eder.

İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Site İçeriği Nasıl Hazırlanmalı?

Doğru sözcükleri seçtikten sonra, sıra site içeriğini hazırlamaya geliyor… Arama motorlarının siteyi belirli zamanlarda ziyaret eden botları vardır, bunu site tamamını “okuyarak” hangi sayfalarda hangi sözcükleri kullandığınızı tespit edip, sitenizin hangi seviyede sıralanması gerektiğini belirlemek için yapar.

Yazılarınızı ve tüm içeriğinizi uygun standartlarda doğru sözcüklerle hazırlarsanız arama motorlarının sıralamalarını değiştirebileirsiniz. Mesela bu botlar, video veya resimlerin nelerle ilgili olduklarını anlayabilecek kadar kadar gelişmediler. Bu sebeple fotoğraf ve video paylaşırken onların tanımlarını yapmanız gerekir. Ayrıca uyarmam gereken bir nokta var… Sadece google’da üst sıralara çıkmak için yazılar yazarsanız bu sitenizin kalitesini düşürür. Bazen öyle sitelere rast geliyorum ki, aradığım kelimede ilk sırada çıkıyorlar ancak sitenin içeriğinde bulunan yazılar o kadar sıkıcı ve sırf SEO amaçlı yazıldığı o kadar belli ki (bir kelimeyi en az 20 defa kullanmışlar) ilk sırada çıksalar bile ziyaretçilerin gözünde değerlerini düşürüyorlar ve işin temel noktasını (tekrarlanan ziyaretçi sayııs) tamamen kaçırmış oluyorlar.

Önce ziyaretçilerin seveceği ve yararlanacağı içerikler hazırlayıp sonradan onu arama motorlarına göre düzenlemek çok daha akıllıca olacaktır. Asla ziyaretçilerin gözünde kendinizi küçük düşürmeyin.

İçerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar:

*Başlıklar: Okuyucunun ilgisini çekecek başlıklar hazırlayın. Hatta başlık konusunda biraz düşünün, insanların yazdığınız yazıyı okuması için tek şansınız var o da ilk izlenimi verecek olan başlıklarınızdır.

*Anahtar kelimeler: Seçtiğiniz kelimeler sitenize gelmesini istediğiniz insanların arayacağı türden kelimeler olsun.

*Link: Birkaç kaliteli ve sitenizin içeriğiyle ilgili siteye link verin, yazılarınızda onlardan bahsedin. Bu diğer benzer sitelerin size link vermeleri için cesaretlendirici olacaktır

*Kalite: Orijinal ve faydalı yazılar yazmaya çalışın. Bu sitenize gelen ziyaretçilerin tekrar tekrar gelmesini sağlar, hatta arkadaşlarıyla paylaşıp sizi tanıtmak için elinden geleni yaparlar yeter ki siz okuyucularınıza özen gösterdiğinizi hissettirin.

*Süreklilik: Arama motorları güncel olan siteleri sever, insanlar da öyle. Bu yüzden en az haftada bir kere sitenizi güncelleyin, bloğunuza yeni yazılar ekleyin. Haftanın belli günleri yazılarınızı yayınlarsanız okuyucularınız buna alışır ve haftanın o günü geldiğinde sitenizin trafiği kendiliğinden artmış olur.

Ayrıca sitenize forum ekleyip, okuyucularınız arasında etkileşimi arttırarak güncelliğinizi koruyabilirsiniz. (sitenize forum eklemek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz)

En önemli nokta; kesinlikle bir başkasının yazdığı yazıyı sitenizde yayınlamayın. Çünkü bunu google kopya çekmek olarak algılar (yazan kişinin adını ve linkini belirtseniz bile) ve sitenizi banlamakla (sizi bulunmaz hale getirir) cezalandırabilir, dikkat edin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap