1. Ana Sayfa
 2. Webmaster
 3. Bir Web Sitesinin Başarılı Olmasının Yolları
Trendlerdeki Yazı

Bir Web Sitesinin Başarılı Olmasının Yolları

Başarının anahtarı, her alanda olduğu gibi çok çalışmaktır. İnanın emek verdiğiniz tüm projeler, yarın olmasa bile, onun yarınında başarıya ulaşacaktır.

Bir Web Sitesinin Başarılı Olmasının Yolları

Girişimciliğe heveslenen bir çok Türk genci, teknoloji ilerledikçe kendine herhangi bir içeriğe sahip bir web sitesi açmaya kalkışıyor. Daha sonra başarılı olamayınca, kendini geliştirmeye başlıyor. İnternette takip ettiği bloglarda, forumlarda bir takım şeyleri öğreniyor. Seo nedir, nasıl yapılır ? Cms sistemlerini kullanmayı vs. vs.

Bunun sonucunda Türkiye’de bir çok gereksiz web sitesi oluşuyor. Örneğin google’a kpss sonuçları diye bir arama yaptırdığımızda, karşımıza saçma sapan, sahte içeriği olan web siteleri gelecektir. Konu ile ilgili spam yapılmıştır, fakat elle tutulur bir içerik yoktur.

Bu beni  ve benim gibi olgunca hareket etmeye çalışan, tüm Web Girişimcilerinin canını sıktığına eminim. Çünkü bizim pastadaki payımızı azaltıyor bu gereksiz girişimler. Girişim demek bile saçma bence. Çünkü hazır script, hazır temalar ile hazırlanmış, ne kadar para kırarsam kardır mantığı ile hareket eden, geleceğini ve kaybettiği zamanı düşünmeyen insanların oluşturduğu siteler bunlar.

Başarının Anahtarı Nedir ?

Başarının anahtarı, her alanda olduğu gibi çok çalışmaktır. İnanın emek verdiğiniz tüm projeler, yarın olmasa bile, onun yarınında başarıya ulaşacaktır. Sizin yapmanız gereken planlamanızı ve çizelgenizi doğru bir biçimde oluşturmak ve bunu harfiyen yerine getirmektir.

Eğer projeye başlamadan önce herhangi bir hedefiniz, idealiniz yoksa zaten o girişim baştan bitmiş demektir. Hiç zaman kaybetmeye gerek yok. Çünkü zaman bizim gibiler için en değerli şeydir.

Web Girişimine Başlamadan Önce – 1

 1. Bir masaya oturun ve elinize kalem, kağıt alın.
 2. Bu web sitesini neden yapacağınızı yazın.
 3. Bu web sitesinden neler beklediğinizi yazın.
 4. Bu web sitesinin insanlara ne faydası olacağını yazın.
 5. Bu web sitesinin niçin insanlar tarafından takip edileceğini yazın.
 6. Bu web sitesinin rakiplerinden hangi farklara sahip olacağını yazın.

Web Girişimine Başlamadan Önce – 2

 1. Google’ı açıp bütün rakiplerinizi bir yere not edin.
 2. Bir süre boyunca rakiplerinizi takip edin.
 3. Tasarımınızı, Yazılımınızı yaptırmadan önce rakip web sitelerinin görüntülerini yazıcınızdan çıkartın.
 4. Rakiplerinizin kullandığı fonksiyonlar ve özellikler için bir taslak oluşturun.
 5. Bu taslağınızdaki özelliklere neler katabileceğinizi düşünün.
 6. Bu taslaktaki özellikleri nasıl geliştirebileceğiniz, o özelliklerden sıyrılıp nasıl sıradışı bir özellik ortaya çıkaracağınızı düşünün.
 7. Giriş yapacağınız sektördeki, pazarın talebini araştırın.
 8. Giriş yapacağınız sektördeki, rakiplerinizi ziyaret eden ziyaretçiler hakkında bilgi edinmeye çalışın. Onları nasıl kendinize çekeceğinizi düşünün.

Web Girişimine Başlamadan Önce – 3

 1. Sitenize başlangıç öncesi gerekli araştırmaları yaptınız. Şimdi geldi web sitemizin altyapısını oluşturmaya…
 2. Öncelikle, Türkiye’de barınan hızlı bir yapıya sahip bir sunucu buluyoruz. Hosting,Reseller,Vps,Vds artık hangisi sizin ihtiyacınızı karşılıyorsa…
 3. Kesinlikle ve kesinlikle arayüzümüzü kendimiz hazırlıyoruz. Hiçbir şekilde hazır bir şablon kullanmıyoruz.
 4. Yazılımsal olarak size gerekenleri veren bir yazılım hazırlıyoruz. Eğer sizi tatmin ediyorsa bir cms uygulamasıda kullanabilirsiniz. Ama özel bir yazılım her zaman artı puandır.
 5. Tasarım ve yazılım hazırlama esnasında, eğer başkaları ile çalışacaksanız, işini zamanında teslim eden insanlarla çalışıyoruz. Herhangi bir sorunda size teknik destek verebilecek kadar vakti olan birisiyle çalışmaya özen gösteriyoruz. Yoksa projemizin açılış süresi uzadıkça uzar. Bir süre sonrada vazgeçersiniz.

Web Girişimine Başlamadan Önce – 4

 1. İçeriklerimizi kesinlikle, konusunda bilgi sahibi editörlerimiz hazırlıyor. Sitenin içeriğini kesinlikle, girişim sahibi tek başına hazırlamıyor.
 2. Başka internet sitelerinden içerik çeken hazır bot yazılımları ile içeriklerimizi oluşturmuyoruz. Baştan kaybedersiniz.
 3. Spam içerik kesinlikle üretmiyoruz. Başarılı olmak için, bizlerin asıl hedefi kullancılara yararlı içerik oluşturabilmek.
 4. Yılmadan, yıkılmadan emek vererek çalışmalara devam ediyoruz.
 5. Rakip sitelerimizden farkımızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Onlardan daha sık güncellenen bir sistem oluşturuyoruz.

Web Girişimine Başlamadan Önce – 5 diye bir başlığıda ne yazıkki yazamıyorum. Çünkü bundan sonrasındaki işlemlerde o projeye başlamış oluyoruz. Başladıktan sonra neler yapmamız gerektiği konusundaki, fikirlerimide  başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum. Şimdilik hoşçakalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap