1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Backlink Rehberi : Backlink Hakkında Tüm Merak Edilenler

Backlink Rehberi : Backlink Hakkında Tüm Merak Edilenler

Backlink Rehberi : Backlink Hakkında Tüm Merak Edilenler

Backlink Nedir?

Backlink, blogunuzun kalite skorunu arttıran yani bloggerların sahip olmazsa olmazıdır. Backlink: kısaca diğer websitelerinden blogunuza gelen linkler olarak tanımlanabilir yani bir bakıma başkaları tarafından tavsiye edilmenizdir. Yani blogunuz veya blogunuzda yayınladığınız yazlar o kadar iyi ki, diğer bloglar sizin yazılarınızdan bahsediyor ve blogunuza link veriyor. Harika!

Hangi Bloglardan Link Almalısınız veya Almamalısınız?

Geçen seneye kadar popüler olan Page Rank (PR) yani bir bakıma Google’ın sayfanızı değerlediği not sistemi, artık önemini yitirdi. Yapılan açıklamalarda PR değeri yüksek sitelerin, Google sıralamalarında üst sıralara çıkabilmesi artık söz konusu değil. Geçen seneye kadar PR değeri yüksek sitelerden blogunuza gelen backlinkler, tadından yenmiyordu ancak artık durum değişti 🙂 Google için artık önemli olan değerleme: Page Autority puanı veya Domain Autority puanı. Bu iki değeri kontrol etmek için Moz Opensource’u ziyaret edebilirsiniz. . 30 Puan ortalama bir blog için iyi bir skor sayılabilir.

Domain Autority puanı(blogger, wordpress gibi platformlar hariç çünkü blogger uzantısı başlı başına domain authority’den yüksek not alıyor. Dolayısıyla, blogger uzantılı bir blogtan backlink alacaksanız, page authority değerine bakmalısınız) veya Page Autority puanı yüksek bloglardan backlink almanız, blogunuzun arama motoru sıralamasını oldukça arttıracaktır.Blogunuzun Google tarafından yasaklı olup olmadığını kontrol etmek için seomastering adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Para ile Backlink Satın Almak?

Kesinlikle backlink satın almanızı önermiyorum çünkü bilinçsizce yapılan bu girişimler, blogunuza yarardan çok zarar vermektedir. Birçok blog, backlink hizmeti satın almaktadır ve açıkça söylemek gerekirse, planlı ve doğru alınan bu hizmetler sitenizin trafiğini çok çabuk arttıracaktır ancak dediğim gibi eğer Google’a “backlink satın al” yazıp karşınıza çıkan ilk siteden bu hizmeti alırsanız, blog trafiğiniz yere çakılabilir. Nasıl mı?

Backlink konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu, alınan bu linklerin süresiz olmasıdır. Yani backlink hizmeti satın aldıktan 3 ay sonra blogunuza gelen linkler gelmemeye başlarsa, başınız dertte demektir. İlle de backlink satın almak istiyorsanız, makale backlink almanızı öneririm. Yani diğer blogların sizin blogunuzu tanıttığı, tanıtım yazıları… Hem uzun soluklu hemde daha kaliteli! Eğer backlink hizmeti alabileceğiniz bir yer arıyorsanız ads[@]32byte.org adresine mail atabilirsiniz. Not: Bu hizmeti ben vermiyorum veya herhangi bir komisyon almıyorum. Sadece makalemde bu tarz hizmet veren yerlerin isimlerine değinmemek için yazmıyorum!

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Öncellikle eğer blogunuzu güncel tutarsanız, trafiğiniz oldukça artacaktır ve dolayısıyla diğer bloglar yazılarınızı paylaşıyor duruma gelecektir. Google babanında istediği de bu zaten 🙂
Bloglara yorumlar yazın. Yorum yazın derken, sadece bir şeyler yazmak için değil gerçekten de yardımcı olmak için.
Forumlara girip insanlara yardımcı olun. İnsanlara ne kadar faydalı olursanız, karşılığında blogunuzun ziyaret oranları bir o kadar artacaktır.

Ücretsiz blog dizini olan siteler, site trafiğinizi oldukça arttıracaktır.

Kendi blogunuza benzer bloglarla iletişime geçip, karşılıklı tanıtım yazısı talep edin. Böylelikle kendi ayarınızda bir blogtan backlink alarak Google amcanın gözüne girebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap