İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Nedir ?

Kelime anlamı geri link olan backlink, başka sitelere şahsınıza ait olan sitenin linkleri atamasıdır. Backlink ‘i örnekle açıklayacak olursak; A sitemde yayınladığım resimlere backlink isteği gönderen kişinin web sitesinin linklerini atıyorum. Diğer kullanıcılar benim sitemde yayınladığım resimlere tıklayınca tarayıcı o kullanıcıyı resimlere backlink isteği gönderen kişinin web sitesine yönlendiriyor. Bu durumda yapılan çalışmaya ise backlink çalışması deniliyor.

Backlink Ne İşe Yarar ?

Backlink, Google, Yandex gibi arama motorlarında sizin sitenizin üst sıralara taşınmasını sağlar. Bununla beraber sitenizin “pagerank” değerinin armasını sağlar. Backlink yöntemini kullanırken belli konularda üst sıralara çıkmak isteyen kullanıcılar için en sağlıklı yöntem link değişimidir.

Link değişimi; linkinizi atadığınız sitede arama motorları sizin sitenizi görür ve sizi üst sıralara çıkarır. Tabi ki internet dünyasında birçok şeyin fazlasının zarar getireceği gibi fazlaca yapılmış backlink çalışmasının da zararları vardır. Bu zararı Google ‘un nasıl yorumladığına bakalım.

Yeni bir site açtınız ve backlink çalışması yaptırmaya başladınız. Bu çalışmayı onlarca kez yaptırdınız ve Google kendine kuşkucu bir yaklaşımla şu soruyu sordu:

Yeni açılan bir site olmasına karşın bu linki nasıl aldı ?

Bu sorunun ardından Google sizin haksız bir şekilde üst sıralara çıktığınızı düşünürse şöyle bir yol izler. Önce sizi belli bir süre izler ve link artışı devam ediyorsa sizi geri sayfalara atar. Arama motorunda birinci sırada çıktığınız bir konuda değil birinci sıra birinci sayfada bile çıkamazsınız. Bununla beraber sitenizin hitleri düşer ve eğer sitenizde reklam var ise reklamlara tıklama oranınız dolayısı ile kazancınız düşer.

Backlink Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Backlink yaptırırken birçok kişinin düştüğü bir yanlıştan başlayarak konuyu anlatmak istiyorum. Backlink çalışması yaptıracağınız sitelerin Pr. (Pagerank) değeri sizleri aldatmasın. Pagerank değeri siteler arasında değer ölçütü olarak atanmış bir ölçüttür. Hiç mi faydası yoktur ? Tabi ki vardır fakat backlink verilirken göz önünde bulunduracağımız kıstaslarda önem sırasına göre biraz daha geri planda bulunur. Backlink çalışması yaparken “Backlink” i fazla olan sitelerle çalışmanız sizler için çok daha faydalı olur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap