İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. Anasayfa Optimizasyonu – İdeal bir anasayfa nasıl olmalıdır

Anasayfa Optimizasyonu – İdeal bir anasayfa nasıl olmalıdır

Anasayfa Optimizasyonu – İdeal bir anasayfa nasıl olmalıdır

Her Web sitesi için, ana sayfa bir nevi sitenin spotu gibidir. Bu nedenle ana sayfanın doğru biçimde optimize edilmesi gerekir. Sitenizin ana sayfasını rastgele oluşturmak, ölümcül bir hata olabilir. İdeal ana sayfa nasıl olmalıdır?. Ana sayfa oluştururken nelerin dikkate alınması gerekir?

Ana sayfa nasıl optimize edilmelidir?

1- Ana sayfada tam metin yerine özet göstermek 

Ana sayfamız, sitemizin en çok gösterilen ve haliyle en önemli sayfasıdır. Burada göstereceğimiz yazıları, tam metin olarak göstermek gibi bir hataya düşmemeliyiz.  Bu hem daha yavaş bir yüklenme süresi anlamına gelir, hemde sitenizde gezinme oranlarının yerlerde sürünmesine sebep olur.

2- Yazılar için sadece başlık ve görsel göstermek

Yapılan ölümcül hatalardan biride, ana sayfada bulunan yazılar için, yalnızca başlık ve resim göstermektir. Bir önceki madde de belirttiğimiz, tam metin göstermek kadar büyük bir hatadır. Arama motorlarının ana sayfamızı incelerken, sitenin ne hakkında olduğunu anlamalarına yetecek kadar yazı özeti göstermeliyiz.

Adsense reklamlarını sitesine eklemek isteyenler için, mutlaka uyması gereke bir kuraldır aynı zamanda. Ana sayfasında sadece görsel ve başlık kullanan siteler için, Google Adsense başvurusunu ret edecektir.

Tüm yazılar için kullanmasanız bile, bir kaç yazı için mutlaka özet gösterimi yapmalısınız.

3- Hizmetlerin vurgulanması

Açılış sayfamız sitemizin en önemli ve en çok gösterilen sayfası dedik. Haliyle sunduğumuz hizmetleri bu sayfada göstermek, hem sitemizin misyonunu ortaya koyacak, hemde ticari beklentilerimizi karşılamaya yarayacaktır.

Hizmetler hakkında net ve hedef koyan vurgular kullanmak, açılış sayfanızın olmazsa olmazları arasındadır.

4- Bir arama kutusu eklemek

Ana sayfada bir arama kutusu bulunması çok önemlidir. Kullanıcıların aradıkları içeriği en kolay yoldan bulmalarını sağlamak, gerek seo, gerekse kullanıcı deneyimi açısından mutlaka yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Arma kutuları bu amaca hizmet eden önemli araçlardır.

5- İyi bir navigasyon eklemek

Gerek ana menü, gerekse kenar çubuğunda, kullanıcılar için kolay erişim sağlayan navigasyonlar oluşturmalısınız. Navigasyon denilince, sadece menü olarak anlaşılmamalıdır. Örneğin en çok okunan içerikleri göstermek, son yazıları belirgin biçimde göstermek gibi kolay erişim yolları eklenmelidir.

6- Ana sayfada görünen başlıklarda anahtar kelime kullanımı

SEO başlığımız ve yazı başlığımız bir birinden farklı olabilir. Hatta çoğu durumda bu durum fayda sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken şey, ana sayfada gösterilen yazı başlıklarının, anahtar kelimeler içermesidir. Ana sayfanız sitenizin arama motoru gibidir. Bu nedenle anahtar kelime kullanımı önemlidir.

7- Anlamsız grafikler kullanmak

Bazı sitelerde görürüz, açılış sayfası grafiklerle doludur, ancak hiç bir anlam ifade etmezler. Bu kesinlikle ölümcül hatalardan biridir. Ana sayfada kullanılan grafikler, anlamsız grafikler olmamalıdır. Çokça grafik göstermek yerine, can alıcı grafikler kullanarak, ziyaretçileri ilgili içeriğe yönlendirmek gerekir.

8-  Ana sayfada çok fazla içerik sunmak

Ana sayfamız sitemizin en önemli ve en çok gösterilen sayfasıdır dedik. Ancak bu giriş sayfasına tüm içeriği sığdırmak gerekir manasına gelmez. En önemli sayfanın, karmaşadan uzak ve net bir sayfa olması gerekir.

Açılış sayfasını karmaşık bir hale getirmek, siteniz için bir nevi intihar anlamı taşır.

9- Ana sayfada görsel kullanımı

Yalnızca başlıklardan, yada yazı özetlerinden oluşan bir sayfa oluşturmamak gerekir. Ana sayfada mutlaka görseller kullanmak gerekir. Kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir faktördür.

10- Reklam ve yönlendirme

Bir sitenin hedefleri varsa, ana sayfada kesinlikle yönlendirmelerden kaçınmalıdır. Bu bir reklam yada farklı bir yönlendirme olabilir. Ne olduğu hiç önemli değil. Önemli olan açılış sayfasında yönlendirme olmamasıdır.

Bir diğer konuda reklam yerleştirmektir. Açılış sayfasına gelişi güzel, rahatsız edici biçimde reklamlar yerleştirmek, ziyaretçiye sen bu siteden git demektir. Zaten onlarda durmazlar emin olun.

Bu yazıda ana sayfa nasıl oluşturulmalı konusuna değindik. Ana hatlarıyla kaçınılması ve yapılması gerekenlere dikkat çekmek istedik. Sitemizin açılış sayfasını doğru biçimde oluşturmak, hem kazanç, hemde SEO açısından çok önemlidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap