İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Seo İpuçları
 3. Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? – (Mini Rehber)

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? – (Mini Rehber)

Anahtar kelime araştırması ya tam olarak bilinmiyor, yada doğru uygulanmıyor. Anahtar kelime nasıl bulunur?, nasıl kullanılır?. İşte mini rehberiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? – (Mini Rehber)

Daha önce “anahtar kelime araştırması“ terimini duymayan yoktur. SEO söz konusu olduğunda, en başta bahsedilen şey bu. Fakat çoğu zaman yanlış anlaşılıyor, hatta yanlış anlatılıyor.

“Anahtar kelime araştırması” sitenizin içeriğini en iyi temsil eden kelime ve cümleleri bulma işlemidir.

Anahtar kelime araştırması, ağırlıklı olarak arama davranışına dayanır. Yani kullanıcıların arama kutusuna yazdıkları kelime yada cümleleri bulmaya çalışırız. Daha basit anlatımla, “İnsanlar bu konuyu hangi kelimeler, yada cümlelerle arar?”, sorusuna yanıt ararız.

Anahtar kelime araştırması yapmanın ana amacı, sayfamızı optimize ettiğimiz anahtar kelimeler için daha yüksek bir sıralama elde etmektir.

Bu makalede, anahtar kelime araştırması hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Anahtar kelime araştırması önemini yitiriyor mu?

Pek çok sözüm ona SEO uzmanı, anahtar kelime araştırma ve SEO artık bitiyor biçiminde açıklamalar yapmakta. Bu tür makalelerden düzinelerce okudum. Hatta bir ara inanasım bile geldi.

Ama durun.

Ne anahtar kelime araştırması, nede SEO önemini yitirmiyor. Hatta daha da kıymetleniyor.

Evrimleşiyor, daha da olgunlaşıyor, ama kesinlikle önemini yitirmiyor.

Anahtar kelime araştırmalarını çok daha detaylı, ve derinlemesine yapan yeni araçlar ortaya çıkıyor. Bunlar günden güne daha da güçlü araçlar haline geliyor. Peki neden?.

Çünkü anahtar kelime araştırması önemini yitirmiyor, aksine rekabet çok daha sert hale geliyor.

Anahtar Kelime ve Başarı Oranı

Anahtar kelime araştırması için nereden başlamalıyım?

Her konuda olduğu gibi, bu konuda da önce nereden başlamak gerektiğini bilmek gerekir.

Anahtar kelime araştırmaya, çekirdek terimleri tanımlamakla başlamak gerekir.

Bu çekirdek terimler, nişiniz dahilindeki en çok kullanılan terimlerdir. Örneğin WordPress hakkında bir siteniz varsa, WordPress, Temalar, Eklentiler gibi kelimeler, sizin çekirdek terimleriniz arasındadır.

Bu aşamada en fazla dikkate almanız gereken iki temel öge var:

 • Çekirdek kelimeler: Yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi, WordPress bizim hedeflediğimiz alan olsun. Yani en değerli çekirdek kelimemiz WordPress. Şimdi biz bu kelime için sayfamızı optimize etsek, sıralamada durumumuz ne olur?. İlk sıralar mı?. Hiç sanmıyorum. Çünkü bu kelime için müthiş bir rekabetin içine düşeriz o zaman, ve muhtemelen hiç şansımız olmaz.
 • Uzun kuyruk anahtar kelimeler: İşte bizim asıl rekabet alanımız burası olmalı. Burada çekirdek kelimeleri mutasyona uğratabiliriz. Yani değiştirebiliriz, alanı daraltabiliriz. Örneğin: WordPress Temaları, bizim anahtar kelimemiz olabilir. Burada rekabet şansımızı arttırmış oluruz. Fakat yinede çok ciddi bir rekabet söz konusu olacaktır. Bu kez, En iyi 100 WordPress Teması gibi bir anahtar kelime seçtiğimizde, rekabette çok daha güçlü oluruz.

Temel terimleri kullanmanın bir dezavantajı yoktur, fakat bu terimler kullanılırken, daha akıllıca kullanılmalıdır. Yukarıda verdiğimiz örnekler gibi.

Siteniz için kullandığını temel terimler, sadece size ait ise, markanız yada ürününüzü tanımlıyorsa, burada elbette en büyük rütbe sizindir. Fakat durum böyle değilse, doğru biçimde kullanmak gerekir.

Bu detayı da örnekleyelim.

Taksi durağınız olduğunu varsayalım. Bunun için anahtar kelime Taksi olsun. Şimdi bu seçimle ilk sırayı hayal etmek, sadece aptallık olur. Evet, çekirdek kelime Taksi, fakat bu rekabet etmek için çok yanlış bir seçim.

Peki önce neyi düşünmeliyiz?.

Elbette alanı daraltmayı.

En başta şehri eklemek gerekir. İnsanlar Taksi için arama yaparken, bulundukları şehir için arama yaparlar.

Bu durumda anahtar kelimemiz, İstanbul Taksi olabilir.

Şimdi  doğru anahtar kelimeyi bulduk mu?.

Hayır.

Çünkü hala, asıl hedeften uzak, büyük bir rekabetin içine attık kendimizi.

Biraz daha güçlenelim. Anahtar kelimemiz, İstanbul Fatih Taksi olsun. Bu kelime ile daha iyi bir sıralama şansımız, diğer ikisine oranla çok yüksektir.

İnternet siteniz de, müşterilerine ulaşmaya çalışan bu Taksi durağı gibidir. Bu nedenle anahtar kelime araştırması yaparken, doğru nişan aldığımızdan emin olmalıyız.

Anahtar kelime araştırması yapmanın en temel hedefi, her türlü yan elemanları kullanarak, çekirdek teriminizi genişletmektir. Ortaya çıkan uzun kuyruk anahtar kelimeleri, arama sonuçlarında sizi ilk 5 içine sokması muhtemel olanlardan seçmek, ustaların işidir.

Burada ustaların işidir derken şevkiniz kırılmasın. Burada ustalık, anahtar kelime araştırması yapmayı bilmektir.

Anahtar Kelime Araştırması ve Önemi
İpucu: Sitenizi en iyi tanımlayan kelimelerin bir listesini yapın. Bu liste çok uzun olmasın, maksimum 10 kelimelik bir liste olsun. Bu kelimeler sizin en değerli çekirdek kelimeleriniz olacak. Bu kelimeleri kullanarak, uzun kuyruk anahtar kelimeler oluşturun.

Anahtar kelime araştırması için araçlar var mı?

Anahtar kelime araştırması denilince, ilk akla gelen araçlardan biri, Google’ın sunduğu Adwords anahtar kelime araştırma aracıdır. Bu araçla piyasadaki rekabet kelimelerini bulmak mümkün.

Yine Google Trendleri kullanılabilecek bir başka araçtır.

Fakat ben bu araçların önerileriyle rekabetin çok zor olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle daha spesifik araçların kullanılması gerekli.

Google araçlarının verdiği sonuçlar, rekabete dayalı sonuçlardır. Bu araçlar organik arama sonuçlarını yansıtmaz.

WordPress kullanıcıları için, ücretsiz anahtar kelime araştırma eklentileri mevcuttur. Test etme imkanı bulduğum eklentilere göz atabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime bulmak zor bir iş değildir. Herhangi bir kelimeyi seçersiniz olur biter, önemli olan şey değerli anahtar kelimeler bulmaktır.

Değerli anahtar kelimeler nasıl bulunur?

Sadece uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanmak yetmez. Önemli olan, değerli anahtar kelimeler bulmaktır.

Peki değerli anahtar kelime nasıl oluyor?..

Şöyle anlatalım:

Yüksek talep ve düşük rekabetin olduğu anahtar kelimeler, değerli anahtar kelimelerdir.

Anahtar kelime araştırması yaparken, insanların arama kutusuna yazdığı cümleleri bulmanın önemli olduğunu söyledik. Fakat burada işiniz o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü piyasada bu kelimeler için çok büyük bir rekabet vardır.

İçerik pazarlamacıları yıllar içerisinde bu en değerli kelimeleri zaten kapmıştır. Sizin daha stratejik düşünmeniz gerekir.

Talebin olduğu, ancak rekabetin daha düşük olduğu kelimeleri bulmak demek, başkalarından önce davranarak, iyi bir yerde dükkan açmak gibidir. Rekabet kızıştıkça sizin bulduğunuz kelimeler de bulunmaz Hint kumaşı olacaktır.

Serpstat gibi ücretsiz onine araçları kullanarak, anahtar kelimelerin değeri konusunda faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz. Sizin kullandığınız araçlar da varsa, paylaşırsanız mutlu olurum.

Bu noktada Google AdWords’e tekrar değinmek istiyorum. Buradan anahtar kelime araştırması yaptığınızda, rekabet oranı düşük gösterilen kelimelerle, Google da yer almanız mucizedir.

Bunu özellikle tekrar söylüyorum, çünkü sıklıkla kullanılan bir araç, ve sunulan sonuçlar, o anahtar kelime için ödenen bedele dayalıdır. Kesinlikle bir blog yazarı için yanlış bir araçtır.

Hangi anahtar kelime ile yarışa girmeliyim?

İçeriğinizin kimliğini yansıtacak anahtar kelimelerin bir listesini oluşturdunuz. Anahtar kelimeleriniz tek tek kontrol edin.

Anahtar kelimeleriniz, Google aramalarında ilk 10 arasında yer alıyor mu?.

Sonuçları kontrol ettiniz, ve anahtar kelimeniz ilk 10 arama sonucunda çıkıyor. Peki işiniz bitti mi?.

Bitmedi.

Rekabet Şansımız Olan Kelimeleri Bulmak

Şimdi şu kriterlere bir bakın:

 • Anahtar kelimeniz bir ana sayfa da sıralanmış mı?. Örneğin WordPress anahtar kelimemiz olsun. Ortaya çıkan sonuç sizin rekabet etme şansınız olmayan bir tablo olacaktır.
Anahtar Kelime

Ana sayfalarla rekabet etmek çok zordur, çünkü ana sayfalar bir sitenin en güçlü sayfalarıdır. Böyle bir tablo ortaya çıktığında, rekabet şansınızın çok az olduğunu anlamalısınız.

 • Üst sıralarda bulunan sitelerden kaç tanesi büyük siteler?. Vikipedia’yı bir kenara koyun. Onun çıkmadığı yer yok zaten, ve konumu farklı. Ancak bunun dışında, gerçekten büyük sermayeye sahip markalar üst sıralarda ise, onlarla rekabet etmek çok zordur.

Yukarıdaki iki durumda da rekabet şansınız çok düşüktür. Bu durumda aynı anahtar kelimelerle rekabet etmeye karar verirseniz, ortaya ciddi bir sermaye koymanız gerekir.

Yapmanız gereken,değerli anahtar kelimeler bulmaktır.

Anahtar kelimelerin asıl amacı nedir?

Anahtar kelime niyeti, belirli cümleyi ararken, araştırma yapan kişilerin ne yapmak istediğini gösterir.

Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelime niyeti önemli bir kavramdır.

Anahtar kelime niyetinin, arama sonuçlarından sitenize ne kadar kullanıcı çekebileceğinizi belirleyen en önemli unsur olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.

Burada sizin niyet okuma beceriniz çık önemlidir. Çünkü en isabetli tahminler, size an fazla trafiği sağlayacaktır.

Anahtar kelimeler için üç önemli tür söz konusudur.

 • İşlemsel (Ticari): Bir kişi bir şeyler satın almak istiyor, dolayısıyla yapacağı arama bu yönde olacaktır. Yani kişi, bir işlem yapmak niyetindedir, ve bu doğrultuda seçilen anahtar kelimelerden en başarılı olanları, o kişiyi müşteriye dönüştürmeye yarayacaktır.
 • Bilgilendirici: Bir kişi sorularına cevap arıyor, o zaman da bu yöndeki anahtar kelimeler devreye girer. Örneğin Mükemmel blog yazıları nasıl yazılır? sorusuna yanıt arayan birine, en ucuz cep telefonları ile ilgili sonuçlar gösterilmez.
 • Gezinme: Burada anahtar kelimelerin durumu biraz daha farklıdır. Kullanıcı her hangi bir markayı, bir oteli yada farklı bir şeyi arıyordur. Doğrudan bir işlem yapmak, yada sadece bilgi sahibi olmak niyetinde değildir. Her ikisini bir arada bulmayı hedefler, ve bulduğu bilgilere ilaveten verilen ticari bağlantılar dikkatini çekebilir. Nihayetinde kişi bir müşteriye dönüşebilir.

Anahtar kelimeleri nasıl düzenlemek gerekir?

Anahtar kelime araştırması yapmak ve bunun sonucunda bir liste oluşturmak, doğru hedefleme yapmak önemlidir.

Uzun süreli bir içerik pazarlama planına dönüştürmek için, anahtar kelimelerin düzenlenmesi gerekir. Peki bunu nasıl yaparız.

Hemen bir kaç yöntemden bahsedelim.

Niyetle düzenleme:

İlk adım, anahtar kelimeleri kullanıcıların niyetlerine göre düzenlemektir.

 • Bilgilendirme niyetli yönelik anahtar kelimeler. Bunlar oluşturacağınız içeriklerin neler olacağını da belirlemeye yardımcı olacaktır. Editoryal takviminizi oluştururken bu kelimeleri kullanmalısınız.
 • İşlem niyetli anahtar kelimeler: Bu tür anahtar kelimeleri nadiren kullanırsınız, daha ziyade ticari siteler için bu tür kelimeler daha önemlidir.
 • Ticari anahtar kelimeler: Bu tür anahtar kelimeler, çok daha fazla özen gerektirmelidir. Çünkü hedefte doğrudan satış vardır. Niyeti aşmış, artık satın almaya hazır kişileri hedefleyen anahtar kelimelerdir.
 • Reklam veya satış ortaklığı kelimeleri: Sitenizden reklam yayımlayarak, yada satış ortaklığı yaparak para kazanıyorsanız, ilgili kelimeleri bularak, arama sonuçlarında listelenmesini hedefleye bilirsiniz.
 • Kendi ürününüz için kelimeler: Satacak bir ürününüz varsa, ürününüzü ön plana çıkaracak anahtar kelimelerle sıralamaya girmeye çalışabilirsiniz.
 • Sörf anahtar kelimeleri: Doğrudan bir amaca yönelik olmayan aramalar için anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Bu tür anahtar kelimeler çok fazla trafik kazandırmasa da, bütün içinde yer vermeniz faydalı olacaktır.

Eyleme göre düzenleme:

 • Bazı anahtar kelimeleri, eski içeriği düzenlemek yada güncellemek için kullanılabilir. Bunu sıklıkla yapmanızı tavsiye ederim.
 • Kimi anahtar kelimeleri, gelecekte oluşturucağınız içerikler için bir yol gösterici olarak kullanabilirsiniz.

İçerik türüne göre düzenleme:

Sitenize bağlı olarak, farklı anahtar kelimeler, farklı içerik formlarına dönüşebilir.

 • Ayırma makaleleri. (PDF gibi indirilebilir dosyaları barındırabilir)
 • Ürün incelemeleri.
 • Blog yazıları.
 • Çeşitli amiral (temel) içerik türleri.
 • Sıkça sorulan sorular sayfaları.
 • Site için temel statik sayfalar.

Tüm anahtar kelimeler için farklı bir içerik oluşturmanız gerekmez. Hatta çoğu durumda bu gereksizdir.

Birden fazla anahtar kelime için, çok geniş bir makale hazırlamayı da düşünmelisiniz.Örneğin bir anahtar kelimeyi seçin ve bunun etrafında oluşturduğunuz içeriğe, anahtar kelimelerinizi etiket olarak kullanarak daha fazla değer katın.

İpucu: Akıllı bir blog yazarı, anahtar kelimeleri için bir liste oluşturur. Bu liste üzerinde çalışarak, hangi anahtar kelime için, nasıl bir içerik oluşturması gerektiğini düşünür.Niyet ve eyleme yönelik anahtar kelimeleri doğru biçimde düzenlemek, daha fazla trafik ve kazanç sağlar.

Anahtar kelimeler içeriği nasıl yapar?

Yukarıda da belirttiğim gibi, tüm anahtar kelimeler için bir içerik oluşturmak gerekmez. Bazıları bir makale içinde alt konu olarak işlenmelidir.

Anahtar kelime araştırması yaparken, oluşturduğunuz listeye dikkatli bakın. Bir makaleye alt konu olabilecek nitelikte olanları ayrı listeleyin. İçerik oluştururken anahtar kelimeleri aynı makale içinde alt başlıklar halinde kullanın.

İçeriğinizi bir ağaç gibi düşünün.

Temel anahtar kelimeniz ağacın gövdesini oluştururken, diğer anahtar kelimeleriniz dalları ve yapraklarını oluştursun. Bu ağaç meyve verir, yoksa sadece kök ve gövdeden oluşan bir ağaç meyve vermez.

Örneğin bir günlük yemek düzeninden bahis edecekseniz, kahvaltı için ayrı makale, öğle yemeği ve diğer yemekler için ayrı makale yazmayın. Bir ana başlık altında günün tüm öğünlerini yazın.

İçerik oluştururken anahtar kelimeleri bir ağaç gibi düşünür ve o şekilde oluşturursanız, çok daha fazla derinliği olan, kıymete değer içerikler oluşturmanız daha kolay hale gelir.

Hemen bu makaleyi örnek verelim.

Hedeflenen kelime, anahtar kelime araştırması fakat alt başlıklardan da birer makale yazabilirdim. Örneğin niyete yönelik anahtar kelimeler, yada eyleme yönelik anahtar kelimeler başlıklarını ayrı birer makale olarak yazabilirim.

Anahtar Kelime Kullanımı

Bunu yapmak sadece sitedeki makale sayısını arttırır dı, ama içeriği değerli yapmazdı.

Alt anahtar kelimelerinizi H3 – H4 gibi başlık taglarında kullanarak, içeriği bir liste halinde sunabilirsiniz. Böylece tıklanabilir alt başlıklar, içeriğin daha kolay okunmasını sağlayabilir.

İçeriğinizi organize ederken, hangi anahtar kelimelerin ayrı bir makale konusu olacağını, hangilerini geniş kapsamlı bir makalede alt başlıklar olacağını doğru tespit edin.

Uzun ve detaylı makaleler yazmayı hedeflerseniz, ki bunu yapmanızı şiddetle öneririm, yazınızı bir çınar ağacına benzetmeye çalışın. Ne kadar kapsamlı, o kadar iyi.

Sözüm ona SEO uzmanları var. Sitelerinde yayımladıkları makaleler taş çatlasın 200 kelime. Üstelik içerik hiç bir şey vermiyor.

Benim yukarıda kullanabilirsiniz diye tavsiye ettiğim iki eklenti için iki farklı makale yazıyorlar. Fakat içerik benim anlattığımdan fazla değil. Sonrada SEO hizmeti veriyorlar insanlara. Üstelik bu hizmet cep yakıyor.

Sitenizden kuruş kuruş kazanıp, topluca onlara vermek yerine, sabırla bu ve diğer makalelerde anlattığım adımları izleyin. Başarısız olma ihtimaliniz yok.

Şimdi söz buraya nereden geldi?.

Uzun makaleler yazmak, arama sonuçlarında çok daha iyi yerlerde olmak için önemlidir. Arama motorlarının daha kapsamlı makaleleri daha üst sıralarda listelediği bir sır değil. Bu nedenle anahtar kelimelerinizin her biri için farklı makaleler yazmak yerine, geniş kapsamlı bir makalede kullanmaya gayret edin.

Anahtar kelimeleri makalede nerelere koymak gerekir?

Bu konu belkide en fazla hatanın yapıldığı konudur.

Anahtar kelimenin metin içinde sıklıkla kullanılması, sayfanın neyle alakalı olduğunun çok daha kolay anlaşılmasına yarar!.

Peki gerçekten öyle mi?.

Kesinlikle hayır.

Arama motorları eskisinden çok daha akıllı hale geldi. Yüksek anahtar kelime yoğunluğu na sahip olduğu için, sayfanızın sıralamaya değer olduğuna ikna edemezsiniz onları.

Ayrıca günümüzde tercih edilen optimizasyon modeli, farklı anahtar kelimelere sahip, derinlemesine içerikler oluşturmaktır.

Peki bu anahtar kelimeleri nerelere koyacağız?.

 • Makale başlığı.
 • Sayfa URL si.
 • Makalenin ilk paragrafı.
 • Makalenin alt başlıkları.
 • Makalenin ilk 200 kelimesinin içi.
 • Makalenin sonuç bölümü.

Anahtar kelimelerin eş anlamlıları ve ilgili bağlantılar

Kaliteli içerik artık sadece anahtar kelime kullanmak yada uzun makaleler yazmak değil.

Kaliteli içerik, bilinen kavramlar, eş anlamlı kelimeler, ve ilgili terimlerden bahis etmelidir.

Tek başına anahtar kelime araştırması, yüksek kaliteli ve yüksek rütbeli içerik için yeterli değildir.

Konuyu derinlemesine araştırmanız, elde ettiğiniz verileri dikkatlice not almanız, oluşturduğunuz liste üzerinde oldukça ciddi çalışmanız gerekir. Ortaya çıkan sonuçları süzmeli ve içeriğinizin neleri kapsaması gerektiğini çok iyi tespit etmelisiniz.

İçeriğin gösterdiği istikamette ilgili bağlantılar kullanmalısınız. Her şeyi tek bir makalede anlatmanın imkanı yoktur. Belli noktalarda, farklı yerlere ve içeriklere bağlantılar sağlamalısınız.

Bir makaleyi tamamladığınızda, niş dahilindeki terminolojiye yeterince hakim olduğunuzdan, bir çok eş anlamlı kelime kullandığınızdan, referans bağlantıları, görseller açısından zengin olduğundan emin olun.

Tüm bunlar yüksek kaliteli içerik sinyalleridir.

Yalnızca anahtar kelime araştırması için değil, içeriğin oluşturulması için ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar başarılı olursunuz.

Sitenizden uzun vadeli ve sürekli gelir elde etmek, daha fazla trafik kazanmak, geri dönüş ve sosyal paylaşım sayılarını arttırmak için ciddi bir disiplinle çalışmalısınız.

Muhteşem bir blog yazısının nasıl yazılacağını bilebilirsiniz, fakat her yönüyle optimize edilmemiş bir içerik asla başarı getirmez.

Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılması gerektiği, ve nasıl kullanılacağı konusunda umarım yeterince aydınlatıcı bir makale olmuştur.

Düşüncelerinizi paylaşma nezaketinde bulunursanız çok müteşekkir olurum.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap

Yorumlar (1)