İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. AdBlock Nedir, Hangi Kullanıcılar İçin Zararlıdır ?
Trendlerdeki Yazı

AdBlock Nedir, Hangi Kullanıcılar İçin Zararlıdır ?

İnternet ortamında reklamları zararlı olarak nitelendiren bazı kullanıcılar, AdBlock ve buna benzer yazılımları kullanıyorlar.

AdBlock Nedir, Hangi Kullanıcılar İçin Zararlıdır ?
İnternet ortamında reklamları zararlı olarak nitelendiren bazı kullanıcılar, AdBlock ve buna benzer yazılımları kullanıyorlar. Online reklamlar içerisinde kullanıcılar için faydalı olabilecek reklamlar mevcutmudur?

İlk etapta masaüstü, günümüzde ise mobil cihazlarda AdBlock diğer adıyla reklam önleme programları, bilhassa internet üzerinde farklı amaçlarla çok zaman geçiren  kullanıcıların olmazsa olmaz, yazılımları arasında bulunuyor.

İster masaüstü, ister mobil olsun kullanıcıların AdBlock kullanma sebepleri arasında ilk sırayı , reklamlardan rahatsız olmaları ve bu rahatsızlıktan ötürü reklamlardan kurtulmak istemeleri yer almakta. Fakat bu engelleme isteği, yayıncılar ve okuyucular arasında bir ikilem meydana getiriyorken, bu vakanın çok daha değişik bir açısı daha bulunmakta:

Reklamlar kullanıcılar için faydalı mıdır?

 

AdBlock hangi kullanıcılar için zararlıdır ?

Kullanıcıların büyük oranda bu reklamlardan rahatsız oldukları su götürmez bir gerçektir. Fakat diğer yandan bu reklamların gerçekten faydalı bulunduğu fikri de hesaba katılabilecek bir ayrıntı olarak göz önüne alınmalıdır.

İnternet sitelerinin reklamlarına engel olan AdBlock programları üstünden devam edecek olursak eğer, çok sık şekilde kullanılan siteler, kullanıcıların gerçekten alaka gösterdiği internet siteleri olarak biçimleniyorlar. Ne mutlu bizlere ki internet sitelerinin yayınladıkları reklam alanları, kullanıcıların ve sitenin dikkat odakları eşliğinde biçimleniyorlar.

Kampanya sürecine giren ürünler, yeni çıkmış ya da aslında inovatif şekilde pazarda bulunan bir fİkir, genellikle bu reklam alanlarında yer almaktadır. Kullanıcılar, epey bir zamandır takip etmekte olduğu bir ürünün kampanya haberini bu reklamlar sayesinde alabilirler, dikkatlerini çekebilecek bir ürünle karşılaşabilir ya da daha evvel bulunduğundan dahi haberi olmadığı bir ayrıntı ile karşı karşıya kalabilirler.

Tüm bu ayrıntılar eşliğinde, gerçekten çevrimiçi reklamlar, tahmin edilenin tam aksine zararlı değil de faydalı bir profile sahip olmuş olabiliyorlar. Fakat çok üzücü bir ayrıntıdır çoğu internet sitesi de çevrimiçi reklam vakasını bu ayrıntılardan çok daha farklı bir boyutta değerlendirebiliyor ve kullanıcıların web sitesinde bulunan içerikten daha fazla reklamlarla boğoştuğu bir web sitesi meydana getirebiliyorlar.

Bu türden web sitelerini de AdBlock programları, kullanıcıları rahatsız eden reklamlar olarak değerlendiriyor. Zira birçok kullanıcının da görüşü bu yöndedir.

Konuyu biraz daha toparlayacak olursak, çok sık şekilde takip edilen, dikkat odağı ve hususları barındıran çevrimiçi reklam tüketimini rahatsız edici olmayacak şekilde gerçekleştiren siteler için AdBlock programlarını kaldırmak, tahmin edilenin aksine kullanıcı için iyi bir seçenek olacaktır.

İnternet sitesi yayıncıları açısından sadece bir gelir kaynağı olarak düşünülmediği zaman çevrimiçi yayınlanan reklamlar, gerçekten de kullanıcılar açısından bir bakıma çevrimiçi içerik durumuna bile dönüşebiliyorlar.

İfade edildiği üzere AdBlock kullanmak, kullanıcılar açısından rahatsız edici ve içeriği dahi geride bırakan reklamlar açısından iyi bir seçenek olarak görülebilir. Ancak diğer yandan belirtilen ayrıntılar tarafında reklamların kapatılması demek, belki de kullanıcı için bir kayıp olarakta görülebilir.

Buda bize gösteriyor ki kullanıcıların da, AdBlock ve tarzı programları şuurlu bir şekilde kullanmalı. Zira gelir elde edemeyen web siteleri bir süre sonra kapanmak zorunda kalıyor ve durumda ilerleyen süreçte daha kalite web sitelerinin ortaya çıkmasında ciddi bir engel teşkil ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap