1. Ana Sayfa
  2. Seo İpuçları
  3. 15 Basit Strateji ile Sitenize Trafik ve Okuyucu Kazandırın
Trendlerdeki Yazı

15 Basit Strateji ile Sitenize Trafik ve Okuyucu Kazandırın

Daha fazla okuyucu bulmak için yapmanız gerekenler ⋆ Sitenize trafik sağlamak için basit öneriler ⋆ Sitenize trafik ve okuyucu kazandırın.

15 Basit Strateji ile Sitenize Trafik ve Okuyucu Kazandırın

Daha fazla okuyucu bulmak, her blog yazarının istediği bir şeydir.

Bir blog yazısı okunmadıktan sonra ne kadar kaliteli olduğunun bir önemi yoktur. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırmak gerekir.

Pek çok blog yazarı, daha yolun başında pes eder. Çünkü okuyucuya ulaşma konusunda sıkıntılar yaşar. Bilmediği şey, daha fazla okuyucu bulmak için nasıl bir strateji izlemesi gerektiğidir.

Bu makalede daha fazla okuyucu bulmak için faydalanabileceğiniz stratejilerden bahsedeceğim.

Daha fazla okuyucu bulmak için neler yapmalıyız?

1 # ZAMANA DİRENİN

Bu duymak istemediğiniz bir şey muhtemelen. Ama olması gereken şeyden bahsediyorum. Sabırlı olmalısınız.

Bloglama konusunda bir dahi iseniz, insanların hemen dikkatini çekecek kadar şaşırtıcı bir fikre sahipseniz, sizin okuyucu bulmak konusunda sıkıntınız olmayacaktır muhtemelen. Ama durumunuz farklıysa, planlarınızı uzun vadeli yapmanız gerekir.

Kimse sizi yazsa da okusak diye beklemiyor. Okuyucunuzun sizi bulması biraz zaman alacaktır. Bir blog başlatıp, hemen popüler olmayı beklemeyin. Sabırlı olun.

2 # İYİ İÇERİK YAZIN

Bunu daha önce defalarca duymuş olmalısınız. Tekrar söyleyen biri olmak dan gocunmuyorum ben de. Çünkü iyi içerik yazmadan, asla okuyucu bulamazsınız.

İyi içerik denilince ne anlıyoruz?.

Taze, çeşitlilik içeren, sürekli güncel vede anlaşılır bir dille yazılmış, okuyucuya yol gösteren içerikler için, iyi içerik diyebiliriz.

3 # DİĞER BLOGLARA BAĞLANTILAR VERİN

Bağlantılar vermek konusunda çok farklı düşünceler var.

Kimileri bunun mümkün olduğunca yapılmamasını bile söyler. Ama kulak asmayın onlara. Başkalarıyla bağlantıda olmak, sizin için her zaman bir avantaj olacaktır.

Bağlantılar konusunda elbette çok seçici olmalısınız. Nişle ilgili ve kaliteli sitelere bağlantılar vermek gerekir. Kaliteli sitelerle bu yolla faydalı bir dostluk kurabilirsiniz.

4 # DİĞER BLOGLAR DAN LİNK ALIN

Niş dahilindeki, kaliteli bloglar dan bağlantı almak, hem doğrudan trafik artışı, hemde arama motorlarının sıralamasında şansınızı arttırır.

Ama bu o kadar kolay değildir. Bunun için farkınızı ortaya koymanız gerekir. Yoksa sizin gibi binlerce site var web de.

5 # DİĞER BLOGLARA YORUMLAR BIRAKIN

Blog yazarlarının bir çoğu nedense bu konuda fazlasıyla burnu havadadır.

Başka bir blog yazısına yorum yazmak dan imtina ederler. Siz onlardan olmayın.

Beğendiğiniz ve faydalı bulduğunuz bir blog yazısı okuduğunuzda, altına yorum bırakın. Yorumlarınız sadece güzel yazı, tebrikler biçiminde olmasın.

Daha akıllıca ve kaliteli, düşünülerek yazılmış yorumlar bırakın.

Yorum bıraktığınız da, blog yazarı sizin sitenizi ziyaret edecektir. Ve bu durum sürekli hale geldiğinde, aranızda bir dostluk doğacaktır.

Kaliteli içerikler yazıyorsanız, kurulan bu dostluk sitenize bağlantılar olarak geri dönecektir.

6 # OKUYUCULARLA ETKİLEŞİM İÇİNDE OLUN

Okuyucularınız sizinle, e-posta, yorum, mesaj yada farklı kanallarla iletişim kurabilir. Onlarla her zaman etkileşim içinde bulunun.

Özellikle sizden yardım isteyen birileri olursa, o konuda elinizden gelen yardımı sunmaya gayret edin.

Şunu yapmayın örneğin:

Bir yorumda farklı bir konu sormuşsa biri, ” Bunun yeri burası değil, ne alaka şimdi…” gibi burnu havada cevaplar vermeyin.

Benim çok takip ettiğim bir site vardı. Bir gün yorumlardan birine saygısızca verilmiş bir cevapla karşılaştım. Muhatap ben değildim, ama bu beni rahatsız etti. Soruyu soran kişi, kesinlikle spam yapmamıştı ve son derece samimi bir biçimde sormuştu. Cevabı okuyunca, Ben bu kendini beğenmişi mi takip ediyorum, bunun önce kendini düzeltmesi lazım..” dedim ve o gün bugün o siteye girmedim.

Okuyucularınızla her zaman olumlu yönde bir etkileşim içinde olmayı unutmayın.

7 # SIKLIKLA GÜNCELLEME YAPIN

İnsanlar okudukları içeriğin güncel olmasına önem verirler.

Son yayımladığınız yazılar, her zaman daha fazla okunur. Bir süre sonra o ilgi kaybolur, o içerik size trafik sağlamaz hale gelir.

Sitenizdeki içeriğin yılda en az iki kez güncellendiğinden emin olun. İçeriği tekrar okuyun, önerileri ve teknik detayları gözden geçirin, güncelliğini kontrol edin. Gerekirse baştan sona yeniden yazın. İçeriğin hem insanların, hemde arama motorlarının gözünde çok daha değerli hale geldiğini göreceksiniz.

8 # GÖNDERDİĞİNİZ E-POSTALARA İMZA EKLEYİN

Okuyuculara gönderdiğiniz e-postalara imza eklemeyi ihmal etmeyin. imzadan kasıt, alan adınızı e-postaya eklemektir.

İmza bulunmayan e-postalar, genel olarak spam klasörüne gider. Buda insanların okuma ihtimalini azaltır. Böylelikle muhtemel bir trafik den olursunuz.

9 # E-POSTA ABONELERİ TOPLAYIN

Bir blog, abone sayısı kadar büyüktür.

E-Posta aboneleri toplamak konusuna çok önem vermelisiniz. Aboneler sizin daimi takipçileriniz dir. Ne kadar uzun bir listeye sahip olursanız, bu sizi o kadar fazla motive edecektir.

Eskiden RSS abonelikleri revaç da idi, ama artık ölümünü bekleyen bir hasta gibidir RSS..

Sitenizde her zaman bir e-posta abonelik formuna yer verin. Abonelerinize asla spam mesajlar göndermeyin. Onları aşırı derecede rahatsız etmemeye özen gösterin. Her gün bir mail göndermek yerine, 3 – 5  günde bir mail gönderin.

E-mail abonelerinize, zaman zaman sürprizler yapmayı da unutmayın.

10 # SEO KONUSUNU SAPLANTI HALİNE GETİRMEYİN

Bir çok blog yazarı bu büyük hataya düşmektedir. SEO saplantısı bazen içerik üretmenin bile önüne geçmektedir.

Bunun asıl nedeni bilinçsizliktir. Bilinçsiz insanın başarıya ulaşması da imkansızdır.

Aslında bir blog yazarı için temel SEO konusunda bilgi sahi olmak yeterlidir. Daha fazlasına ihtiyacınız yoktur.

Elbette SEO konusunda bir uzmansanız, çok daha ileri teknikleri uygulamanız faydanıza dır.

Önceliği içerik üretmeye verip, SEO çalışmalarını sadece boş zamanlarda yapmak gerekir. Aksini söyleyenlerin hiç birine inanmıyorum. Çünkü dedikleri pek çok şeyi bende yaptım zamanında, fakat sonuç hep hüsran oldu.

11 # BAŞKA BLOGLARIN PROJELERİNE KATILIN

Zaman zaman başka blog yazarları sizi kendi projelerine davet edebilir. Onlara katılım gösterin. Veya kaliteli sitelerde misafir yazarlık yapmayı düşünün.

Sitenize trafik kazandırmak ve bağlantı sağlamak için mükemmel bir yoldur.

Ancak bunu yaptığınızda, mükemmel makaleler yazarak katılım sağlayın. Kalitenizi ortaya koyarsanız, kurduğunuz bağlantının değeri artar.

12 # ÖNEMLİ FORUMLARA KATILIM SAĞLAYIN

Forumlar eski ihtişamını kaybetti-mi?.

Hala çok fazla ilgi gören bir çok forum var. Forumlar için sıkıntı, yeni forumların bu rekabette kendilerine yer bulamamalarıdır. Ancak hali hazırda, son derece etkin forumlar var.

Bu forumlarda açılan konulara bırakacağınız yorumlar, sitenize fazladan okuyucu kazanmanıza yarayacaktır.

Bazı forumlar yoruma link eklemenize izin vermez. O forumlar işinize yaramaz, ama diğerlerini değerlendirin.

Forumlara yorum eklerken spam yapmayın. Gerçek ve kaliteli yorumlar ekleyin. Soruya cevap niteliğindeki içeriklerinizin linklerini paylaşın. Hala trafik kazanmak için işe yarayan bir yöntemdir.

13 # İÇERİĞİ VİRAL HALE GETİRİN

Viral içerikler, bildiğiniz gibi kendi kendine yayılmaya müsait, dikkat çekici içerikler dir. İçerik oluştururken en kalitelisini yapmaya çalışın. Ve insanların paylaşması için onları teşvik edin.

Kaliteli sosyal medya eklentileri kullanarak, içeriğin daha fazla yayılmasının önünü açın.

Bir makaleyi yazmakla işinizin bitmediğini unutmayın. Daha fazla okuyucu kazanmak için, daha fazla şey yapmalısınız. İnsanların paylaşmak isteyeceği içerikler üretmek, ve paylaşım için gereken her şei sağlamak da bunlardan biridir.

14 # REKLAM

Her ürünün pazarlanmasında olduğu gibi, içerik pazarlamada da reklam vermek, daha fazla okuyucu bulmak için faydalıdır.

Elbette amatörce bir blog başlatmışsanız, reklam vermenize gerek yok. Ama para kazanmak istediğiniz bir blog sahibi iseniz, reklam vermeyi düşünmelisiniz.

15 # İÇERİĞİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Daha fazla okuyucu bulmak için sosyal medyayı da etkin bir biçimde kullanmalısınız.

Burada şöyle bir yanlış yapmak mümkün. Rastgele gruplarda içeriğinizi paylaşarak trafik beklemek..

Bunu yapmayın. İnsanların çokça rağbet ettiği ve nişiniz dahilindeki mecralarda paylaşın. Birde bildiğiniz her platformu kullanmaya kalkmayın. Sadece size en fazla fayda sağlayacak platformu kullanın.

Diğerlerini elbette kullanabilirsiniz, ama zaman kaybından başka bir işe yaramayacaktır.

Daha fazla okuyucu bulmak, ziyaretçi kazanmak, mail abonesi toplamak ve nihayetinde kalıcı bir blog sitesi olmayı kim istemez.

Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Bloglama için kesin kurallar yoktur. Herkes dilediği gibi yazar, dilediği yoldan trafik kazanmaya çalışır..

Fakat çoğu zaman başvurulan yöntemler başarıyı getirmez. Çünkü sondajı çok derinlere vurmakla hemen su bulamazsınız. Doğru yere vurmak gerekir. Blog yazarları için doğru yer aslında çoğu zaman yüzeydedir.

Yukarıda yazılanlar size çok basit geldi değil mi?.

Zor olması için bir sebep mi var?.

Daha fazla okuyucu bulmak, trafik kazanmak için sizin yöntemleriniz neler?. Yoksa hiç bir yönteminiz yok mu?.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap