İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Seo İpuçları
 3. 100 Madde ile SEO – Kapsamlı SEO Rehberi
Trendlerdeki Yazı

100 Madde ile SEO – Kapsamlı SEO Rehberi

Hiçbir yerde bulamayacağınız, 1oo maddelik bir SEO rehberi hazırladık. Üstelik her maddeyi açıklayarak anlattık. Bu rehberle SEO daha kolay.

100 Madde ile SEO – Kapsamlı SEO Rehberi

SEO, sitemizin arama sonuçlarında, daha iyi yerlerde bulunması için yaptığımız, tüm çalışmalara verilen addır. İngilizce Search Engine Optimization cümlesinin baş harflerinden oluşan kısaltma, yani SEO bir stratejiler bütünüdür aslında.

Gerek sitemizi açmadan, gerekse siteyi açtıktan sonra takip etmemiz gerek bir takım yollar vardır. Bunlar hem site içinde, hemde site dışında izlenecek yöntemlerdir. Bazıları dinamik, bazıları ise stabil olabilmektedir.

Bu listede yer alan tüm maddeler, SEO için önemlidir. Fakat sıralama önem derecesine göre yapılmamıştır. Kullanılan renkler, herhangi bir anlam içermezler. Sadece daha kolay okunması için kullanılmıştır.

100 MADDE’DE SEO

 1 Doğru hosting seçimi   

Bir site açmadan önce, en önemli şeylerden birisi, en doğru hosting seçimini yapmaktır. Bu sayede düzenli,sorunsuz bir çalışma imkanının yanında, hızlı bir site için önemli bir basamağı atlamış oluruz. SEO sadece yazı yazmak dan ibaret değilidir. SEO iyi bir strateji gerektirir, ve içinde pek çok etken vardır. Bunlardan bazıları değişken, bazıları ise stabil dir. Özellikle değişken olmayan etkenler konusunda, doğru tercihler yapmak çok önemlidir.

Hosting seçimi konusunda, tartışmasız Türkiye nin en iyisi olan Vargonen Hosting benim önerim dir. Güzel hosting den, adım adım hosting alımını, anlattığımız yazımız, bu işin acemilerine yol gösterecektir.

Doğru site adı seçmek 

Site adı seçimi yapmak, yabana atılacak bir konu değildir. Hayvan gübresi satan bir siteye, şekerpare adı vermek gibi seçimler yapmamalıyız. Doğru site adı nasıl olmalıdır?, bunu iyi bilmeliyiz ve ona göre seçim yapmalıyız.

Whois kaydını gizlemek 

Whois kaydınızı gizlemek, yada gizlememek çok önemli bir faktör değildir belki. Fakat arama motorları için, Whois bilgileri açık olan siteler, daha şeffaf ve güvenilir sitelerdir. Çok gerekli değilse, bu bilgileri gizlememek faydalıdır. Böylece arama motorlarının gözünde şüpheli bir site olmak dan kurtuluruz.

Site için niş seçimi 

Bir site açmaya karar verdiğimizde, ne hakkında yazacağımızı belirlemek gerekir. Belirlediğimiz konunun, çok genel bir konu olmaması önemlidir. Site için niş bulmanın önemi, iyi bilinmeli ve o bağlamda bir konu seçilmelidir.

 Önceden içerik hazırlama

Henüz siteyi açmadan önce, belirli bir oranda içerik hazırlamak, yeni sitenize gelen ziyaretçilerin, boş bir sayfayla karşılaşmalarının önüne geçer. Bu arama motorları için bir sorun değildir. Sonuç da onlar sitede ne varsa onu endeksler. Fakat ziyaretçiler için, potansiyelinizi ortaya koymak açısından önemli olabilir.

Domain süresi  

Domain tescili yaparken, minimum 2 yıl olması önemlidir. Hatta mümkünse daha uzun süreli olması faydalıdır. İnternet hem bir bilgi denizi, hemde bir çöplük gibidir. Açılan kapatılan milyonlarca site vardır. Bunun en iyi istatistiğini, hiç kuşkusuz arama motorları tutar. Domain tescili bir yıl olan sitelerin kapanma oranı, diğerlerine göre daha fazladır. Bu nedenle arama motorları, domain tescilini bir yıldan az yapmış olan sitelere, daha mesafeli ve şüpheli yaklaşmaktadır.

 Domain uzantısı

Domain uzantısı seçimi, aranma motorları açısından önem arz etmez. Fakat kullanıcı alışkanlıkları, bu seçimi önemli hale getirmektedir. Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, dünyada en çok kullanılan domain uzantısı com dur. Seçim yaparken akılda kalıcı olması için, dikkat etmekte fayda vardır.

 Tema tercihi

Tema seçimi yapmak, en aza yazmak kadar önemlidir. Kalitesiz bir tema, sitenizin yükselişine mani olabilir. Bu nedenle, kesinlikle kaliteli temalar içinden seçim yapmalısınız. Beklentiniz olan bir site için, premium temaları tercih etmek en makul yoldur. Ücretli ve ücretsiz temaları, artı ve eksileriyle değerlendirmeli ve doğru seçim yapmalısınız.

 Logo yükleme

Markanız için bir logo yüklemeniz, arama motorlarını hiç alakadar etmez. Ancak arama motorları çok ziyaret edilen bir siteyi görmezden gelemez. Bu nedenle bazı şeyleri, sadece ziyaretçiler için yapmak da bir SEO stratejisidir. Daha profesyonel bir görünüm için bir logo yüklemeli siniz.

10  Site başlığı için doğru etiket kullanmak

Siteniz için bir logo yüklememiş iseniz,onun yerine site başlığınız görünecektir. Çoğu temada site başlıkları, H1 yada H2 etiketleri ile tanımlanmıştır. Başlık etiketleri, arama motorları için,  önem derecesini gösterirler. Site başlığı her sayfanın başında görüneceği için, arama motorları, yazı başlıklarını değil, site başlığınızı daha önemli olarak tanımlayacaktır. Buda endeks kaybına neden olacaktır.

Yada hem site başlığı, hemde yazı başlığı için h1 etiketi kullanmak, tutarsızlığa neden olacaktır. Sitedeki her şeyin tutarlı olması, arama sonuçlarında daha iyi bir yer kapmak için önemlidir.

11 Site adresini kısa tutmak 

Site adresimiz, http://www.32byte.org biçimindedir varsayılan olarak. Fakat bu pek tavsiye edilmez. Çünkü ne kadar kısa olursa, kullanıcılar için o kadar iyidir.. Bu nedenle site adresimiz için, http://32byte.org biçiminde bir seçim yapmak faydalıdır. Bu seçimi WordPress kurulumu sırasında yapabiliriz.

12  Site başlığı ve sloganı

Site başlığı ve site için bir slogan oluşturmak çok önemlidir. Bu sayede sitenizin ne hakkında olduğu hakkında bilgi vermiş olursunuz. Site başlığı genel olarak, doğru oluşturulmamaktadır. Yine site sloganı da, ya çok abartılmakta, yada önemsenmemektedir. Bu  konu çok önemlidir ve kesinlikle gereken önem verilmelidir. Site vizyonu hakkında yazdığımız yazıyı mutlaka okumalısınız. Site başlığı ve sloganı konusuna o yazıda geniş yer vermiştik.

13  Kalıcı bağlantı ayarları

Kalıcı bağlantı ayarları, hiç kuşkusuz en önemli konulardan biridir. Sitemizin kaderini belirleyecek kadar önemlidir desek yanılmamış oluruz. Kalıcı bağlantı yarlarını, en doğru biçimde yapmadan, yazı yazmaya başlamayın. SEO açısından çok önemli bir konudur.

14  Sayfalar eklemek

Mutlaka yapılması gerekenlerden biride, sitenize sayfalar eklemektir. Sayfalar sitenize değer katan, önemli elemanlar dır. Arama motorları için bir sitede bulunan sayfa sayısı önemlidir. Onların gözünde değerinizi artırır.

Özellikle misyonunuzu anlatan bir sayfanız bulunmalıdır. Bazı sitelerde, bunu bir yazı ile yapanlara rastlarız. Esasen doğru olan bir şeyi, yanlış yoldan yapmaktadırlar. Çünkü sayfa ve yazı aynı şeyler değildir. Sayfa ve yazı arasındaki farkları iyi bilmek gerekir. Sitemiz için gerekli sayfaları tespit edip eklemek, SEO stratejisi açısından önemlidir.

15  Site haritası eklemek

Site haritaları, arama motorlarına içeriğimiz hakkında bilgi vermemize, daha hızlı ve daha fazla endeks almamıza yarar. WordPress için Google Sitemap XML eklentisi ile site haritamızı kolayca oluşturabiliriz. Veya kendimiz bir site haritası eklemek için, sitemaps ile bir site haritası oluşturabiliriz. Site haritası eklemek hakkında daha fazla bilgi için, XML site haritası oluşturma hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

16  SEO eklentisi kullanmak

SEO eklentileri kullanmak, neredeyse olmazsa olmazlar arasındadır. Çünkü içeriğimizi, bizim yerimize arama motorlarına tanıtmakta, daha fazla endeks ve ziyaretçi almamıza yardımcı olmaktadırlar. WordPress için By Yoast eklentisi, en ideal seçim olacaktır. By Yoast seo ayarları, biraz zorlayıcı olabilir. Yeni başlayanlar için, All İn Seo Pack daha basit bir seçenek olabilir.

17  Siteyi Google’a eklemek

Sitenizi arama motorları kendiliğinden ekleyecek olsa da, bu süreci daha hızlı hale getirmek için, kendinizin bildirmesi isabetli olacaktır. Özellikle Dünya’nın en büyük arama motoruna, yani Google‘a eklemelisiniz. Sitenizi BURADAN google’a ekleyebilirsiniz.

18  Google Search Console kullanmak

Site haritamızı göndermek, hata raporları, arama kelimeleri gibi pek çok özelliği bir arada kullanmamıza yarayan bir Google hizmeti olan Search Console, tüm site sahipleri tarafından mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede sitemize doğru yön vermek için pek çok veriye ulaşmış oluruz.

19  Gizli sayfaların endekslenmesini engellemek

Robor Text dosyası kullanmak ve gizli sayfaların endekslenmesini engellemek için, Yoast SEO kullanabilirsiniz. Yoast Seo ayarlarından bunu kolayca yapabilirsiniz.

20  Site başlığı uzunluğu

Site başlığının en fazla 70 karakter olması gerekmektedir. Karakter sayısına boşluklar da dahildir. En fazla 6 kelime olmalıdır.

 21  Site açıklaması uzunluğu

Site açıklaması en fazla 160 karakter olmalıdır. Sitenin misyonunu anlatan kısa ve öz cümleler olmalıdır.

22  Meta açıklaması uzunluğu

Kullandığımız meta açıklamaları, en fazla 260 karakter olmalıdır. Daha uzun açıklamalar, arama sonuçlarında görünmeyecektir. Ayrıca spam olarak algılanması tehlikesi de vardır. Yine alnında çok başarılı blog yazarlarından aldığım tavsiyeler şu yöndedir. “En ideal meta açıklaması uzunluğu 160 karakterdir.”

23  Görüntüleri optimize etmek

Görüntü optimizasyonu, hem SEO hemde Hız için önemlidir. Kullandığımız tüm görüntüleri optimize etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

24  Görüntüler için alt etiketi kullanmak

Görüntüleri optimize etmek konusunda, gerekenleri yapmanız daha önemlidir.

Görüntülere alt etiketi eklemediğimiz de, arama motorları bu görüntüler için bir sınıflandırma yapamaz. Bizim alt etiketi kullanarak, onlara resmin neyle alakalı olduğunu anlatmamız gerekir.

Trafik kazandırma konusunda abartıldığı kadar bir etkiye sahip değildir. SEO açısından bakıldığında ise, olmaz sa olmazlardan değildir. Şahsen benim fazlaca önemsemediğim bir konu. Bu konuda yaptığım araştırmalar, sorun edilecek en son şeylerden birinin, alt etiketi eklemek olduğunu gösterdi.

25  Başlık etiketlerini doğru kullanmak

Yazı yazarken , başlık etiketlerini doğru biçimde kullanmak gerekir. Yazı içinde rastgele başlık etiketi kullanmamalısınız. Belirli bir sayı ve sıraya göre kullanmak gerekir. Buda yazı içinde bir önem sıralaması yaparak yazmak gerekliliğini ortaya çıkarır. Seo uyumlu yazı yazmak konusunda, bu konuya dair daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

26  Site içi linkler kullanmak

Arama sonuçlarında çok daha iyi yerlere gelmek için, site içi link vermeyi, alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu çok önemli ve faydalıdır. Bir yazı içerisinde bahsedilen konuya dair, sitenizde önceden yayımlanmış bir yazı var ise, bu yazıya bağlantı vermelisiniz. Elbette bu bir mecburiyet değildir. Ancak faydası çok büyüktür. Site içinde nasıl link verileceğini, yazı eklemek hakkındaki makalemiz den öğrenebilirsiniz. Site içi ve site dışı link vermek konusunda daha fazla bilgi için, yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Linklerinizi nasıl daha değerli hale getireceğiniz hakkında önemli bilgiler içermektedir.

27  Maksimum link sayısı

Bir yazı yada sayfada, en fazla 200 bağlantı vermelisiniz. Bu bağlantılara iç ve dış bağlantılar dahildir. Bundan daha fazla bağlantı vermek, Google tarafından olumlu karşılanmaz. Spam içerik olarak kabul edilebilir.

28  rel=nofollow kullanımı

Arama motorlarının gözünde, her zaman kaliteli, ve tutarlı bir site olarak kalmak istiyorsanız, dış bağlantılar için gerektiğin de, rel=nofollow kullanmalısınız. Özellikle satış ortaklığı linkleri için mutlaka kullanmalısınız. Google satış ortaklığı linklerine pek olumlu bakmamaktadır. Nofollow kullanımı hakkında yeterince bilgi sahibi olmalı ve gereği gibi kullanmalısınız.

29  Yazı içinde biçimlendirmeler kullanmak

Bir yazının okunabilir olması, geri kalan her şeyden daha önemlidir. Çünkü okunmayan içerik için, yapacağınız hiç bir şey yoktur. Önce içeriğin okunabilir olması gerekir. Bunu sağlamak için yazı içinde biçimlendirmeler kullanmalısınız. Biçimlendirme çok genel bir tanımdır. Neyi kast ettiğimize bir kaç örnek verelim.

 • Daha kalın fontlar kullanmak
 • Gerektiğinde farklı yazı renkleri kullanmak.
 • Arka plan renkleri kullanmak.
 • Kısa paragraflar kullanmak. 3-4 cümlede bir paragraf gibi..
 • Kısa cümleler kurmak.
 • Yazı içinde listeler kullanmak. Bu liste örneği gibi.
 • Eğik yazılar yazmak.
 • Altı çizilmiş kelimeler eklemek.

30 Alt başlıklar kullanmak 

200 – 300 kelime arasında, bir alt başlık kullanmak, okunabilirliği artırmak açısından önemlidir. Özellikle uzun yazılarda, alt başlıkları sık sık kullanmalısınız. Liste yazılar için bu mümkün olmayabilir. Bu tür yazılarda, okunabilirliği artırmak için, listeyi daha belirgin yapmayı deneyin. Bu yazı örneğinde olduğu gibi.

31  Meta taglar da uygunsuz karakter kullanmak

Meta taglarınız için uygunsuz karakterler kullanmayın. Sadece harfler kullanın ve gereksiz fantaziler aramayın.

32  Linkler için Title kullanmak

Sitenizde link verirken, title tanımlaması yapmanız faydalı olacaktır. Olmazsa olmaz değildir, ancak özellikle kullanıcılar bunu yapmak isteye bilirsiniz. Title ekleme örneği alttadır.

<a title="linkin üzerine gelice görünecek başlık" href="http://32byte.org">SEO</a>

33  Tarayıcı önbellekleme kullanımı

Mutlaka yapılması gerekenlerden biridir. Özellikle hızlı bir site için, olmazsa olmazdır. WordPress için benim önerim, WP-Super cache ve W3 Total Cache eklentileri dir.

34  Site hızını 3 sn nin altında tutmak

Site hızı arama motorları için, eskisinden çok daha önemlidir artık. SEO denince site hızı da akla gelmelidir. İdeal bir sitenin yüklenme süresi, en fazla 3 sn olmalıdır.

Hızlı bir site için yüklenme süresi ise, 2 saniye dir.

WordPress site hızını arttırmak için, onlarca eklenti vardır. Ancak eklentileri kurmak site hızını artırmaya yetmez. Çünkü her eklenti, diğeriyle birlikte çalışmayabilir. Bu nedenle doğru eklentileri bir arada kullanmak gerekir.

Site hızını arttırmak konusunda, çeşitli alternatif yöntemler için, arşivimize bakabilirsiniz. Tabi önce site hızınızı ölçüp, yeterli olup olmadığını kontrol edin. 3 sn nin altında ise, pek bir şey yapmanıza gerek yok demektir. Site hızı test araçları ile, gerekli ölçümü yapabilirsiniz.

35  Yazı uzunluğu

Yazılar mümkün olduğunca açıklayıcı olmalıdır. Genel olarak minimum 300 kelime olması önerilir. Daha uzun yazılar, SEO açısından daha avantajlıdır. Fakat 200 kelimeden oluşan, ama 1000 kelimelik bir yazıdan daha kaliteli bir yazı yazmak da mümkündür.

Yazı uzunluğunu çok fazla önemsemeyip, içeriğin ne kadar yeterli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çok uzun ama hiç bir şey anlatmayan bir yazı, kısa ama konuyu yeterince anlatan bir yazıdan daha iyi değildir.

Daimi takipçiler için, yazının yeterince açıklayıcı olması önemlidir. Bunu yerine getiren bir yazı, yeterli uzunluktadır. Tabi mümkün olan konularda, isterseniz 10.000 kelime yazın. Faydalı olacağı hiç kuşku götürmez bir gerçektir.

Konu hakkında gereken tüm araştırmaların yapılarak, rehber niteliğinde hazırlanmış yazılar, SEO açısından her zaman çok daha avantajlıdır. Makale yazarken her zaman 2.000 kelime ve daha yukarısını hedeflemeliyiz. Bunu yapmak çok zor değil. Karşılığını alacağınızdan şüpheniz olmasın.

36  Bedava hosting ve domain

Ücretsiz hosting ve domain sağlayan platformları kullanıyorsanız, SEO için bir şey yapmanıza gerek yoktur. Zaten boşa kürek çekiyorsunuz, neden SEO için uğraşasınız ki. Sizin olmayan ve hiç bir hak talep edemeyeceğiniz platformları kullanarak, boşuna emeğinizi heba etmeyin. Aslında bu SEO ile pek alakalı değil. Ama bu konuda soru soran bir arkadaşım olduğu için ekledim.

37  Ulaşılır olmak

Sitenizde bir iletişim bölümü oluşturup, kullanıcıların size ulaşabilmelerini sağlayın. Erişilebilir olmak, neredeyse içerik eklemek kadar önemlidir. Kimse ulaşamayacağı şeylere güvenmez.

İletişim denildiği zaman hemen bir forum eklemek geliyor akla çoğunlukla. Sen ulaşılabilir ol da, ne yolla olursa olsun. Örneğin bana mail ve messenger aracılığıyla ulaşıyor arkadaşlar. Ulaşmak istediklerinde onlar için bir vasıta var mı var. Bitmiştir o halde.

38  İçeriği görsel ve video ile desteklemek

Yazılar için görsel kullanmak, tercihe bağlı bir şey değildir. Olmazsa olmazdır. Bunun aksini söyleyen, kesinlikle yalan söylüyordur. Hatta mümkünse, video kullanarak yazı içeriğini desteklemek gerekir. Görsel kullanırken, süs olsun diye eklememeliyiz. İçeriğe destek verir nitelikte olmalıdır. Özellikle teknik anlatımlar için, mutlaka görsel desteğini kullanmalıyız.

39  Özgün içerik

Özgün içerik denilince, atomu yeniden parçalamak gelmesin aklınıza. Sizin yazdığınız konuyu, onlarca kişi, daha önceden yazmış olabilir. Siz o konuyu sonuç da birilerinden öğrendiniz. Ama gidip de adamın yazısını kopyalayıp, olduğu gibi sitene yapıştırırsan, Google senin hırsızlığını hemen anlar.

Bir yazının özgünlüğünü denetlemek, arama motorları için çocuk oyuncağıdır. Hatta bazı araçları kullanarak, sizde bu taramayı kolayca yapabilirsiniz. Sen ben bunu yapabiliyorum da, Google yapamıyor mu. Alasını yapıyor hemde. Çalıntı içerik kullanan siteler, arama motorlarının gözünde de, insanların gözünde de hırsızdır.

Kendi cümleleriniz ve anlatım tarzınız olsun yazılarınızda. Özgün olmak demek, olmayan bir şeyi icat etmek demek değildir. Birde yazarken, edebi olmalı gibi bir düşünceye kapılma. Sen sadece kendin gibi yaz, çalma, haksızlık yapma, gerisine de karışma.

40  Yazıya başlık ekleme

Yazı başlıklarını oluştururken, bazı şeylere dikkat etmeye çalışın. Benim hiç dikkat etmediğim bir konu bu. Ama siz benim gibi yapmayın, dediğimi yapın. Makale için başlık seçimi,  daha fazla okunmak ve haliyle arama sonuçlarında daha iyi bir yer için önemlidir.

41  Anahtar kelimeyi yazı içinde kullanmak

Yazınız için belirlediğiniz anahtar kelimeyi, yazı içinde mutlaka kullanın. Kullanım oranı %3  civarında olmalıdır.

Gereğinden fazla kullanmaktan, az kullanmak daha iyidir. Anahtar kelimenin eş anlamlılarını, yazı içerisinde kullanmak, ve mümkünse bunları daha kalın fontlarda yazmak faydalıdır.

Daha farklı fontlarla biçimlendirilmiş kelimeleri, arama motorları fark etmektedir.

Ama önce anahtar kelime nasıl araştırılır? onu bilmek gerek.

42  SEO dostu makaleler yazmak

Yazının kendi içinde, SEO için optimize edilmesi önemlidir. Seo dostu yazı yazmak, çok da zor değildir. Zor olan kaliteli yazmaktır. Ama hem kaliteli, hemde SEO uyumlu yazmak gerekir/mi?.

SEO düşüncesiyle makale yazmak eziyettir. Sayfa içi SEO nun doğru yapılması elbette sırala açısından bir önem taşımaktadır, ancak makalenin içeriği de bir o kadar önemlidir.

Sayfa içi SE-O nasıl yapılır? mutlaka bilinmesi gerek. Sonrası kalite elbette.

43 Amiral yazılar eklemek 

Sitenize bir kaç konuda, rehber niteliğinde yazılar ekleyin. Öyle yazılar olsun ki, o konuyu daha iyi yazan kimse olmasın.

Bunun çok kolay olmayacağı bir gerçek, ama sitenizi taşıyan kolonlar vazifesi yapacaklardır. Bu yazılarınız için ana sayfanızda doğrudan bir erişim linki ekleyerek, daha fazla okunmasını sağlayın.  Örneğin sitenizde böyle 4 tane yazı bulunsun. Zor da olsa, siz bunu bir düşünün.

44  Yazının giriş bölümü

Yazının giriş bölümü, konuya dair ipuçları vermelidir. Bu bölümde detaya fazla girmeden, içerik de nelerin bulunduğunu anlatmalıyız.

İlk paragraf da, anahtar kelimeyi kullanmalıyız diyenleri duyarınız. En başta Yoast SEO eklentisi bu uyarıyı verir.

Bu gereksiz, faydasız ve hatta sinir bozucu, birazda sevimsizdir. İlk paragrafta anahtar kelime kullanmaya gerek yoktur.İlk 100 – 150 kelime içerisinde, anahtar kelimeyi kullanmak gerekir. Ama ilk paragrafta değil.

45  Sosyal paylaşımlar

Sosyal paylaşım için gerekli butonları mutlaka kullanmalıyız. Özellikle google + – twetter – facebook gibi sosyal mecralar için, paylaşım butonları kullanmalıyız. Sosyal mecralarda yapılan paylaşımlar, haliyle daha fazla okunmak demektir.

46  Sosyal sayfalar

Siteniz için sosyal paylaşım platformlarında hesap açın. Buralarda sürekli olarak içeriğinizi paylaşın. Sitede bu sitede bu sayfaları beğendirmek ve takip ettirmek için bağlantılara yer verin. Böylece sitenizdeki gelişmelerin, anlık olarak takip edilmesini sağlamış olursunuz.

47  E-mail abonelikleri

E-mail abonelikleri, bir dönem modası geçmiş gibi görünse de, hala çok kullanışlı ve faydalıdır. Yenilikleri anlık olarak bildirmek için çok etkili bir yöntemdir. Sitenize E-Mail aboneliği için forum ekleyin. Fakat bunu asla kötüye kullanmayın. Yazılarınızı takip etmek için abone olan insanlara, reklam mailleri gibi alakasız mailler göndermeyin.

48  Araştırma ve analiz

Bir yazı yazmadan evvel, detaylıca araştırın. Notlar alın ve taslaklar oluşturun. Kendiniz defalarca okuyun ve gerekli düzeltmeleri yapın. Evet artık bu oldu dediğinizde yayımlayın. Bir an evvel yayımlamak için acele etmeyin.

49  Ücretli Backlink

Backlink almak SEO için ciddi bir artı puandır. Ancak para ile almak yada satmak, başınıza bela olur. Arama motorları için bunları tespit etmek pek zor değildir. Bu tespit sonunda sitenizin yerlerde süründüğünü görmek istemiyorsanız, böyle sahtekarlıklara kalkışmayın.

50  Link değişimi

Backlink almak için kullanılan yöntemlerden biride, link değişimidir. Bunu yapmanın kimseye zararı olmaz. Elbette doğru biçimde yapılırsa. Örneğin WordPress hakkında yazan bir sitenin, bir mobilya sitesiyle link değişimi yapması, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz.

Link değişimi yapacaksanız, içeriğinize uygun ve kaliteli siteleri tercih edin.

51  Doğru meta açıklamaları

Meta açıklaması yaparken, içeriğin özeti niteliğinde olsun. Alakasız yada aldatıcı açıklamalar girmeyin. Cehennemi anlatan bir yazı için, meta açıklamasında gül bahçesini anlatmayın.

52  Link de anahtar kelime kullanımı

Anahtar kelimelerinizin, aynı zamanda birer link olmaları faydalıdır. Ancak bunu yaparken, anahtar kelimenin dış bağlantı linklerinde, özellikle de satış ortaklığı linklerinde kullanılmamasına dikkat edin.

Bir başka dikkat edilecek konu ise, aynı bağlantı için hep aynı kelimeleri kullanmaktır. Bu yanlıştır, spam olarak algılanabilir. Bunun aksini söyleyen çok kişi gördüm, ve onların söylediği gibi kullanıp ceza alanları da gördüm.

53Header reklamları 

Sitenizin header (üst bölüm) alanında reklam göstermeyin. Bun yerine, ön plana çıkarmak istediğiniz bir içerik için bağlantı verin. Bu bölümü kendi çıkarınıza kullanın. Zaten buraya ekleyeceğiniz reklam, sadece yer kaplayacaktır.

54  Doğru reklam yerleşimi

İçeriği tamamen yada kısmen kapatan reklamlar yerleştirmeyin. Reklam yerleştirirken, içeriğin bir parçası gibi, ama onu kapatmayacak biçimde olması önemlidir. Yazıyı okuyamayan birisi sitenizi hemen terk edecektir. Sizde o salakça yerleştirilmiş reklamla baş başa kalırsınız.

Ayrıca zırp pırt oradan buradan açılan reklamlar kullanmayın. SEO daha fazla okunmak için yapılır, yazıyı okumaya çalışana eziyet ederek SEO yapılmaz.

55  Backlink için paravan site açmak

Sıklıkla yapılan, aptalca bir uygulama. Sitenize baclink sağlamak için,paravan siteler kurup, link çıkışı yapmak size hiç bir fayda sağlamaz. Önce şunu iyi anlamak lazım. SEO kesinlikle sahtekarlara göre değildir.

56  Google haritalara eklemek

Ticari bir siteniz varsa, büro yada mağazanızı Google haritalara ekleyin. Bu hareketiniz arama motorları tarafından taktirle ödüllendirilecektir.

Şaka şaka taktir falan yok. Ancak ticari sitelerin bunu yapmaları önemlidir. Ulaşılır olmak beraberinde güven getirir.

57  Linkedin bağlantısı

Bir blog için önemsiz olsa da, firma siteleri için Linkedin sayfası oluşturmak önemlidir. Bir Linkedin sayfası oluşturup siteden link vermek faydalıdır.

58  Pinserest ve Instagram kullanımı

Bir fotoğrafçılık, yada gezi sitesi için, pinserest ve instagram kullanmak faydalı dır. Sitede bu mecralar için bağlantı vermek gerekir.

59  Ülke uzantılı domain

Hedef kitlesine daha kolay erişim için, ülke uzantılı domain kullanmak faydalıdır. TR uzantısı gibi.Fakat bu çok büyük fark oluşturan bir kriter değildir.

60  Yazı ekleme aralığı

Önce blog siteleri için en ideal yazı ekleme sıklığını söyleyeyim. 5 ile 7 günde bir yazı eklemek idealdir.

Bu sıklıkla yazı ekleyen bir site oldukça aktif kabul edilir.Bir yayım takvimi yapın ve her 5 günde bir yazı ekleyin örneğin.

Siteye ne kadar çok yazı eklenirse, o kadar iyidir. Günde bir yazı ayda bir yazı gibi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Çok yazarlı siteler için içerik eklemek daha kolaydır. Ancak tek başınıza yazıyorsanız, işiniz biraz daha zordur. Her gün bir yazı eklemek zor olabilir. Ama zor oluyor diye ayda bir yazıda eklemeyin. Haftada bir mutlaka yeni yazı eklemeye çalışın.

61  Eski yazıları güncelleme

Bir yazıyı yazmak kadar, eski yazıların güncellenmesi de önemlidir. Üstelik bu arama motorlarının gözündeki değerinizi arttırır. Eski yazılarınızı, belli aralıklarla güncelleyin.Bu sayede eski yazılarınız, hem arama motorları için, hemde ziyaretçiler için daha kıymetli olacaktır.

WordPress kullanıcıları güncelledikleri yazıların tarihlerini değiştirirlerse, çok daha etkili olur.Yazı zamanlamak için nasıl yapıyorsak, aynı şekilde yayın tarihini değiştirelim.

62  Yorumlara cevap verin

Yazılarınıza yapılan yorumları cevapsız bırakmayın. Hatta her bir yorumu ayrı ayrı cevaplayın. Okuyucularınıza ne kadar değer verdiğinizi gösterin. Yorumlar için Seo Super Comments eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti, arama sonuçlarında yorumların da görünmesini sağlar.

63  Önemli forumlara katılım

Önemli forumlarda açılan konulara yorumlar ekleyin. Forumda sorulan konuya dair yazdığınız yazılara link verin. Bu sayede ciddi bir ziyaretçi akışı sağlarsınız.

64  Dmoz kaydı

Dmoz işi artık bitti.

Dmoz, insanlar tarafından düzenlenen bir web dizini dir. Burada kaydınızın bulunması, arama motorlarının gözünde güvenilirliğinizi arttıracaktır. Ancak Dmoz kaydı o kadar kolay değil. Belli bir oranda içerik ürettikten ve site yaşınız en az bir olduktan sonra, Dmoz kaydı oluşturmayı deneyin.

65  Wikipedia’dan link almak

Bunu da geçelim artık.

Wikipedia Google’ın gözünde çok değerlidir. Bu nedenle buradan link almak da değerlidir. Ancak o kadar kolay değildir. Yinede denemeye değer.

66  Alt başlıklara link vermek

Yazı içinde kullandığımız alt başlıklara link özelliği eklemek, başlığın değerini arttırır. Yani yazı içerisinde, bölümlere link vermiş oluyoruz. Nasıl yapılacağını bilmeyenler için, kısaca bahsedelim.

<a href="#başlık">Buraya tıklayınca seçilen başlığa gidecek</a>

Üstteki gördüğümüz kod, başlık için link oluşturdu.

Yukarıda verdiğimiz kodda geçen # işareti çok önemlidir. Bunu kullanmazsak, 404 hatası alırız.

Şimdi hangi hangi başlığa gideceğini ayarlayalım.

<a name"başlık"></a> başlık
<h2><a name"başlık"></a>Gelinecek başlık burası</h2>

Üstte verdiğimiz kodda belirtilen alana tıklayınca, alttaki başlığa geliyoruz. Ayrıca tagını da linkin içine alabiliriz.

Bir diğer yöntem ise id kullanmak. Hemen onu nasıl yapacağımıza da bakalım.

<a href="#başlık">id si başlık olana git</a>
<h2 id="başlık"> Tıklanınca buraya gelinecek</h2>

67 Kategori sayısı 

Sitemizde bulunan kategoriler, kullanıcılar için bir yol haritası vazifesi görür. Ancak gereğinden fazla kategori kullanmak, karışıklığa neden olacaktır. Bu nedenle kategoriler için alt kategoriler ekleyerek, karışıklığın önüne geçmek gerekir. Kategori oluşturmak rastgele yapılmamalı. En fazla 15 kategori oluşturmalıyız.

68  Aynı yazıyı birden çok kategoriye eklemek

Bir yazıyı isterseniz, 10 kategoriye birden ekleyin. Bunun için bir sınır ve engelleme yoktur. Fakat böyle olması, iyi olduğu anlamına gelmez. Arama motorları tekrarlanan içerik nedeniyle sitenizi cezalandırabilir. Hem bu kategori oluşturmanın mantığına da ters. Madem her yazıyı her kategoriye ekleyeceğiz, o zaman bir kategori yeter bize.

Bir alt kategoriye eklenen yazı için, ana kategoriyi de seçebiliriz.Ancak diğer alt kategori, yada ana kategorilere eklememek gerekir.

69 Video paylaşım sitelerini kullanmak 

Başta Youtube olmak üzere, video paylaşım sitelerini kullanmak, sitemizin hitini artıracaktır. Buralarda paylaştığınız videolar sayesinde, sitenize yeni ziyaretçiler kazandırabilirsiniz.

70  Ana sayfa düzeni

Ana sayfanızda, gereğinden fazla içerik göstermeyin. Yazının tamamı yerine, özet gösterimini seçin. Ana sayfanızın karmaşık olması, hemen çıkma oranlarını artıracaktır. Ana sayfada görsel kullanımına önem verin. Ama bunu yaparken yeterli düzeyde yazı özeti bulunmasını da sağlayın.

71  Yönlendirmeler

Sitenizde, reklam yada başka bir amaç için yönlendirme yapmayın. Unutmayın ki, bulunmaz hint kumaşı değilsiniz. Ziyaretçiler anında sitenizi terk edecektir.

72  Anahtar kelime ve URL

Yazı için belirlediğiniz anahtar kelimenin, yazı adresinde geçmesine önem verin. Örneğin bu yazı için anahtar kelimeyi seo olarak seçelim. http://32byte.org/anahtar-kelime/ örneği gibi bir URL adresi oluşturmayın. Doğru olan  http://32byte.org/seo-rehberi/ örneği gibidir.

73  Meta açıklaması ve anahtar kelime

Meta açıklaması içinde, anahtar kelimeye mutlaka yer vermeliyiz diyenler var.

Anahtar kelimeyi meta açıklamasında kullanmazsak, arama sonuçlarında görünmez mi?.Elbette görünür.

Meta açıklamalarını sıralama için bir tesiri olduğuna inanmıyorum. Bu açıklamalar, içeriğin tıklanması için insanları ikna etmeye yarar. Açıklamada anahtar kelime kullanmak yada kullanmamak çok önemli değildir. Eş anlamlı kelimeler kullanmak daha faydalı olabilir.

74  Çok fazla link çıkışı yapmak

Sitenizi bir link çöplüğüne dönüştürmeyin. Olur olmaz her şey için link çıkışı yapmayın. Arama motorları için gereğinden fazla link çıkışı olan siteler, kıymetsiz sitelerdir.

75  İnsanlar için yazmak

Yazıları robotlar için değil, insanlar için yazdığınızı unutmayın. Bu nedenle, yazı yazarken, sadece SEO düşüncesi ile yazmayın. Örneğin dünyanın en saçma Seo uyumlu yazısı %100 SEO ya uygundur. Ama kimseye bir faydası yoktur.

76  Bloglara yorum bırakın

Kalitesine inandığınız, tutarlı bloglar da okuduğunuz yazılara yorum yapın. Yorumlarınız sayesinde, yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz.

77  Görünürlük ayarları

Sitenizin arama motorları tarafından, endekslenmesinin engelli olmadığından emin olun.

bu

78 Anahtar kelime ile sayfa eklemek 

Siteniz için belirlediğiniz anahtar kelime ile, bir sayfa oluşturun. Ortalama 300 – 400 kelimelik bir yazı olsun ve bu yazıda seo olsun düşünceniz.

 79  Kırık linkleri kontrol edin

Bağlantı verdiğiniz linklerin, zaman içerisinde geçersiz olması çok doğaldır. Ancak bunların tespit edilip, kaldırılması yada değiştirilmesi gerekir. WordPress için kırık linkleri tespit etmekte, broken link checker eklentisini kullanabilirsiniz.

80 URL yapısına html / aspx gibi eklemeler 

Kim nereden çıkarmış, hangi akla hizmet için yapılıyor bulamadım bunu. URL sonuna html ekleyince, sayfanın html formatında daha kolay yükleneceğini söyleyen bile gördüm.

Yahu akıl var izan var, adresin sonuna html eklemek, o sayfayı html bir sayfamı yapar?. Birde o sayfanın stabil olduğunu göstermeye yaradığını söyleyenler var. Belli ki onlar yazı ve sayfa arasındaki farkı bilmiyorlar.

Yazılar dinamik yapılardır, sizin adresin sonuna yapacağınız eklemeler, o yazı sayfasını stabil yapmaz. Yani işin özeti, URL ye html – aspx gibi eklemeler yapmak, hiç bir halta yaramaz. 

81  İframe içerik

Sitede kesinlikle iframe içerik bulundurmamalıyız. Yani çerçeve içerisinde başka bir sayfadan içerik göstermemeliyiz.

82 Etiket kullanımı 

Etiket eklerken, yazı içinde en çok geçen kelimelerden seçmeliyiz. Etiket en fazla 4 kelime uzunluğunda olmalıdır. Kaç etiket kullanmak gerektiği konusunda bir sınır olmasa da, tavsiye edilen sayı 15 dir.Etiket kullanımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, bu konudaki yazımızı okumalısınız.

83  Tekrarlanan içerik

Tekrarlanan başlık, açıklama gibi hatalar yapılmışsa, bu hatalar düzeltilmelidir. Aynı konuda iki yazı yazmışsanız, başlık ve içerikleri birbirinin aynı değilse bunları değiştirmeniz gerekmez.

84 Mobil uyumluluk 

Sitenizin kesinlikle mobil uyumlu olması gerekir. Mobil cihazlarla sitelere girenlerin sayısı, masa üstü cihazlarla girenlerden az değildir. Üstelik Google mobil uyumluluk konusuna önem vermektedir.

85  Anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizi yapmanız, potansiyeli yüksek kelimeleri tespit etmemize yarar. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşabiliriz.

86  Otomatik içerik üretmek

Bir sitenin içeriği, insanlar tarafından değil de, bir yazılım vasıtasıyla, otomatik olarak üretiliyorsa, anlaşıldığında hiç iyi olmaz. Çünkü arama motorları o siteyi ciddi biçimde cezalandıracaktır.

87  DMCA şikayeti

Sitenizin hırsızlık yaptığı gerekçesi ile yapılan DMCA şikayetleri, sıralamada dibi görmenize neden olabilir. Bu yüzden içerik hırsızlığından uzak durun. Öyle hayali yapılan şikayetler işe yaramaz. Ama gerçekten çalma çırpma işi varsa, o zaman güle güle…

88  Daimi takipçiler

Ayni kişiler tarafından, tekrarlana ziyaretler, sitenizin içeriğinin değerli bulunduğunu gösterir. Bunu ben söylemiyorum, Google abi diyor.

89 Yorum sayısı 

Sitenizde yorumların sayısının fazla olması, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için önemli bir etkendir. Çünkü bu durum, sitenizin iyi bir etkileşime sahip olduğunu gösterir ve arama motorları bunu sever.

90  Misafir yazarlık

Misafir yazarlık demek, doğal backlink demektir. Google bu şekilde alınan backlink leri değerli bulur. Fırsat bulduğunuzda misafir yazarlık konusunu düşünmelisiniz.

91  SSL sertifikası

Bir blog için pek önemli olmasa da, ticari siteler için mutlaka olması gerekir. Google SSL sertifikası bulunan ticari sitelere daha ayrıcalıklı davranmakta dır.

92  Kodlama hataları

Sitemizde haddinden fazla kodlama hataları bulunursa, bu arama motorları tarafından pek iyi karşılanmaz. Bu tür siteler zayıf siteler olarak görülür, ve sıralamada öncelik verilmez.

93  Bir içeriği ön plana çıkarmak

Bir içeriği özellikle ön plana çıkarmak için, diğer yazılarınızdan en fazla bağlantıyı o yazıya verin. Böylelikle Google, en değerli içeriğin o yazı olduğunu anlayacaktır.

94 İmla kuralları 

İmla kurallarına riayet ederek yazmak, SEO açısından önemlidir. Fakat bunun asıl amacı, okuyucuya daha iyi bir içerik sunmaktır. Yani üç nokta, iki virgül atladınız diye, Google sıralamadaki yerinizi değiştirmez. Ama mümkün olduğunca, yazım kurallarına uymak faydalıdır.

95  Yazı içinde h1 tagı kullanmak

Yazı içerisinde kesinlikle H1 tagı kullanmayın. Bunun ikincil bir önemi belirttiğini söyleyenlere inanmayın. Çünkü başlık taglarının kullanımı ve önem sıralaması bellidir.  Sadece yazıda değil, yazı ile beraber, sitenin diğer görünen kısımlarında da h1 tagı olmamalıdır. Sadece yazı başlığı için bu tanımlama yapılmalıdır.

96  Hediye yada ücretsiz eşya dağıtımı

Google, hediye yada ücretsiz eşya dağıtan sitelere olumlu bakmaz. Bu tür sitelere verilen linkleri de hoş karşılamaz.

97  Spam yorumlar

Sitenizdeki spam yorumlar, arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumsuz etkiler. Bu nedenle spam yorumlar için gerekli önlemleri almalısınız. WordPress için aksimet kullanarak, spam yorumlardan kurtulabilirsiniz.

98  Güvenlik önlemleri

Tüm bu uğraşların boşa gitmesi de var işin ucunda. Bu nedenle sitenizin güvenli olması şart. WordPress için güvenlik önlemleri, eklenti ve çeşitli kodların yardımıyla kolaylıkla sağlanabilir.

99  Gereğinden fazla SEO çalışması yapmak

SEO önemlidir evet, ancak hayatta her şeyin olduğu, bununda bir dozu olmalıdır. Siteye sadece SEO penceresinden bakmak, uzun vadede zararlı olabilir. Asıl olan, işin mantığını kavramak, ve ona göre hareket etmektir. Aksi halde SEO ile yatıp, SEO ile kalkmak, işleri Arap saçına döndürecektir.

100  Odak kelime ile link vermek 

Yazınız için belirlediğiniz odak kelimenin, link içinde geçmemesine önemlidir. Çünkü bunu yaptığınızda, hedef kelimenizin değerini düşürürsünüz.  Odak kelimeyi bir elma gibi düşünün, ikiye bölüp ortada bırakırsanız, üstüne sadece sinekler üşüşür. Ama bütün olursa, o zaman herkesin iştahını kabartır.

Örnek: Odak kelime yasak olsun, ve linkimiz de yasak okullar olsun. Yasak kelimesi link de geçtiği için, değerini kaybedecektir. Çünkü bağlantı, kelimeden daha kıymetlidir. Odak kelimeyi bir bağlantıda kullanarak, değer kattığımız şey sadece bağlantıdır.

Sonuç

Siteniz için SEO stratejisi belirlerken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. 1OO madde den,  oluşan bu SEO rehberi, umarım size yardımcı olur. Görüşlerinizi ve atladığımı düşündüğünüz SEO önerilerinizi lütfen yorumlarda paylaşın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Samet KARACAN

Owner # wordpress, web güvenlik, sistem yönetimine dair ~

Yorum Yap

Yorumlar (2)